Home Kategorie News Matura 2020 będzie wyglądać zupełnie inaczej. Uczniów mogą pilnować policjanci i… zakonnice.
3.68K

Matura 2020 będzie wyglądać zupełnie inaczej. Uczniów mogą pilnować policjanci i… zakonnice.

Matura 2020. Takiego obrotu spraw chyba nikt się nie spodziewał. W związku z nadzwyczajną sytuacją w kraju, zdający egzamin maturalny będą pilnowani przez policję, siostry zakonne, a nawet leśników.

Koronawirus pokrzyżował plany wszystkim, którzy w tym roku mają zdawać maturę. Konieczność domowej izolacji i odwołanie zajęć szkolnych mocno utrudniły maturzystom przygotowania do egzaminu. Licealiści nie tylko stracili możliwość konsultacji z nauczycielami, ale z powodu obostrzeń nie mogli nawet korzystać z prywatnych korepetycji.

Co więcej, z powodu trwającej epidemii koronawirusa, tegoroczne egzaminy maturalne zostały przeniesione na czerwiec. Część osób wykorzystała dodatkowy czas, aby szlifować wiedzę podczas, gdy niektórzy bardzo rozleniwili się ciągłym pobytem w domu.

Zasady na jakich przeprowadzone będą matury w 2020 roku przez długi czas nie były jasno określone. W końcu Ministerstwo Edukacji opublikowało na swojej oficjalnej stronie nowelizację rozporządzenia o egzaminach w trakcie pandemii koronawirusa, która zawiera wiele, niespodziewanych informacji. Możemy w niej przeczytać m.in., że egzaminowani uczniowie będą mogli być pilnowani przez policjantów, zakonnice, a nawet leśników.

„Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego. W 2020 r., w przypadku egzaminu maturalnego, w skład zespołu nadzorującego części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej wchodzi co najmniej 2 nauczycieli. Jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin (pełni on funkcję przewodniczącego zespołu), drugi zatrudniony w innej szkole lub placówce. W 2020 r., jeżeli w sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty lub maturalny, jest więcej niż 30 uczniów, liczbę członków zespołu nadzorującego zwiększa się o jedną osobę na każdych kolejnych 25 uczniów.”

Możliwość pilnowania uczniów w trakcie egzaminów przez leśników, policjantów, strażaków czy osoby duchowne wynika z faktu, że posiadają one kwalifikacje nauczycielskie. Podobne rozwiązanie zadziałało rok temu, w trakcie strajku nauczycieli.

W związku z faktem, że w obrębie województwa śląskiego nastąpił w ostatnim czasie ogromny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, rozważana jest możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu maturalnego dla uczniów z tego regionu. Konwent Powiatów Województwa Śląskiego zwrócił się także z prośbą do wojewody śląskiego o sfinansowanie testów na obecność koronawirusa dla uczniów i nauczycieli.

Masaż klasyczny, ajurwedyjski
Masaż klasyczny, ajurwedyjski
59,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż relaksacyjny, klasyczny, ajurwedyjski, bańką chińską i więcej od 49 zł w Beauty Body Clinic® w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz