Home Kategorie Ludzie Łukasz Szumowski powinien być odwołany? Zdanie Polaków nie pozostawia złudzeń.

Łukasz Szumowski powinien być odwołany? Zdanie Polaków nie pozostawia złudzeń.

Minister Zdrowia na początku pandemii uważany był przez ludzi za bohatera. Cieszył się taką popularnością, że podobno nawet w PiS nie brakowało tych, którzy widzieliby go jako kandydata na prezydenta.

Niestety gdy na jaw zaczęły wychodzić powiązania rodziny Szumowskich z biznesem farmaceutycznym i podmiotami budżetu państwa, popularność ministra runęła. Teraz ponad 40% ankietowanych opowiada się za odwołaniem ministra ze stanowiska.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wchodził w okres pandemii koronawirusa jako niezłomny obrońca zdrowia obywateli, które, w dosłownym sensie, spędza mu sen z powiek. Przed kamerami chętnie stawał z podkrążonymi oczami, mającymi świadczyć o tym, że chroni Polaków kosztem własnego zdrowia.

To była bardzo skuteczna strategia. Notowania ministra zdrowia ta ostro poszybowały w górę, że w Prawie i Sprawiedliwości nie zabrakło polityków, sugerujących wystawienie Szumowskiego, jako kandydata partii w tegorocznych wyborach prezydenckich w miejsce Andrzeja Dudy.

Niestety wszystko zaczęło się psuć, gdy media nagłośniły sprawę 22-milionowej dotacji, jaką otrzymała spółka OncoArendi Therapeutics należąca do brata ministra. Przy okazji na jaw wyszło, że żona Łukasza Szumowskiego jest wspólniczką w spółce.

Kilka tygodni później na jaw wyszła afera z maseczkami niespełniającymi wymogów bezpieczeństwa, sprzedawanymi przez wieloletniego przyjaciela rodziny Szumowskich, z zawodu instruktora narciarskiego.

MZ wydało na nieodpowiednie maseczki 5 mln zł, a w transakcji pośredniczył Marcin Szumowski. Co ciekawe, z oświadczenia majątkowego ministra wynika, że jest on człowiekiem żyjącym bardzo skromnie, zaś praktycznie cały majątek należy do jego żony.

To nie spodobało się posłom PO, a szczególnie Sławomirowi Nitrasowi, który nazwał żonę ministra „słupem”. W odpowiedzi urażony minister zagroził Nitrasowi rękoczynami.

Na dodatek, Polska ze swoim poziomem dziennych zachorowań wlecze się w ogonie Europy jeśli chodzi o walkę z pandemią, a odpowiedzialnością za ten stan obywatele obarczają ministra zdrowia.

W sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej już 40,1 proc. respondentów opowiedziało się za dymisją ministra Szumowskiego.

Na pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem minister zdrowia Łukasz Szumowski powinien zostać odwołany ze stanowiska w związku z stawianymi mu przez opozycję zarzutami?”, jedynie 32,8 proc. badanych uznało, że nie ma takiej potrzeby. 27,1 proc nie ma zdania w tej sprawie.

Ministra bronił niedawno lider Porozumienia Jarosław Gowin. W rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM wspominał początki ich znajomości:

– „Pan prof. Łukasz Szumowski wtedy, kiedy zaproponowałem mu stanowisko wiceministra w resorcie nauki, uprzedził mnie o tym, że firma jego brata stara się i zdobywa skutecznie granty w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ustaliliśmy wtedy, że Łukasz będzie się trzymał jak najdalej od NCBiR, nie będzie podejmował żadnych decyzji Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pan minister Szumowski żadnych decyzji ws. grantów przyznawanych przez NCBiR nie podejmował. Żadnego konfliktu interesów nie było. To zupełnie pozorna zbieżność dat.”

Na szczęście Łukasz Szumowski, jak ujawnił w TVP Info, też nie ma sobie kompletnie nic do zarzucenia. Twierdzi, że padł ofiarą politycznej nagonki, on i jego żona, którą obecnie zmusza się do ujawnienia majątku:

– „To są czysto polityczne, awanturnicze doniesienia, które nie mają żadnego uzasadnienia poza kalendarzem wyborczym, bo te fakty były znane od dwóch, trzech lat i wtedy nie budziły niczyich emocji. Ja nie kontroluję ani nie nadzoruję w jakikolwiek sposób mojej żony. Mamy rozdzielność majątkową od 2008 r.”

Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny
220,00 zł
550,00 zł
4 dni
do końca oferty!
Do 60% zniżki na: Makijaż - Permanentny w firmie BeautyLab Studio Urody

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz