Home Kategorie News Aż trzech kandydatów zrównuje się z Andrzejem Dudą w II turze wyborów. Różnica w poparciu jest minimalna.
8.97K

Aż trzech kandydatów zrównuje się z Andrzejem Dudą w II turze wyborów. Różnica w poparciu jest minimalna.

Nowy sondaż wyborczy pokazuje, że urzędujący prezydent wyraźnie słabnie. Jeszcze niedawno sondaże wróżyły mu zwycięstwo w pierwszej turze.

Według najnowszych badań Andrzej Duda ma już z kim przegrać. I to nawet z więcej niż jednym kandydatem.

Po wyborach 10 maja, które na mocy porozumienia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina nie odbyły się, sytuacja polityczna zaczęła się dynamicznie zmieniać. Chodzi nie tylko o zgłoszenie nowego kandydata przez KO w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, ale też o zmianę formuły wyborów.

Dla wielu przeciwników Andrzeja Dudy pomysł, by wybory organizowała Poczta Polska zamiast PKW i to tylko korespondencyjnie, na kartach do głosowania, z którymi nie wiadomo, co się potem stanie, był nie do przyjęcia. W obliczu deklaracji wyborców opozycji o rezygnacji z udziału w wyborach, notowania urzędującego prezydenta poszybowały w górę. Sondaże jasno wskazywały, że po prostu nie ma on z kim przegrać.

Od kiedy udział w prezydenckim wyścigu zgłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a kompetencje do organizacji wyborów wróciły do PKW, sondaże przestały przepowiadać Dudzie pewne zwycięstwo w pierwszej turze, jednak we wszystkich badaniach wygrywał w drugiej.

To się właśnie zmieniło. Jak wynika z badania United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM, Duda ma już z kim przegrać w drugiej turze. I to nawet z więcej niż jednym kandydatem.

To może Cię zainteresować:  Rząd chce stworzyć państwową sieć sklepów spożywczych. „Bylibyśmy obecni od pola do stołu”.

Opublikowany 2 czerwca sondaż nadal daje obecnemu prezydentowi przewagę w pierwszej turze, ale nie na tyle dużą, aby zwyciężyć. Chęć głosowania na Andrzeja Dudę zadeklarowało 41,2% respondentów. Drugie miejsce przypadło Rafałowi Trzaskowskiemu z wynikiem 27%, trzecie Szymonowi Hołowni z poparciem rzędu 12%, a czwarte Władysławowi Kosiniakowi-Kamysz, na którego zagłosowałoby 7% badanych.

Jednak naprawdę ciekawe rzeczy dzieją się w drugiej turze wyborów prezydenckich.  Okazuje się, że bez względu na wyniki uzyskane przez rywali Dudy w pierwszej turze, wszyscy trzej mają szanse wygrać wybory prezydenckie.

Przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim mieści się w granicach błędu statystycznego i wynosi 0,2% głosów. Trzaskowski uzyskałby 44,3%, a Duda 44,5. Liczby te nie sumują się do 100% ponieważ część badanych odpowiedziało „nie wiem”, a część zadeklarowała, że nie oddałaby głosu.

W pojedynku z Szymonem Hołownią na urzędującego prezydenta zagłosowałoby 43,4% pytanych, a na gwiazdę TVN-u 43,1% Z kolei w starciu Dudy z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, obaj kandydaci otrzymaliby taki sam wynik 45,3%

Twoja reakcja?

Super
Super
11
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz