Home Kategorie Jedzenie Tegoroczne ceny owoców i warzyw zwalają z nóg. Zapłacimy nawet 70 zł za kilogram.

Tegoroczne ceny owoców i warzyw zwalają z nóg. Zapłacimy nawet 70 zł za kilogram.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie mają dobrych wieści. Ceny owoców wzrosły niemal o jedną czwartą w porównaniu do zeszłego roku i tak już raczej pozostanie.

O tym, że żywność mocno poszła w górę nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Większość Polaków zauważyła, że za ten sam koszyk zakupów płaci więcej niż rok, dwa czy trzy lata temu. A już wizyta na bazarze czy w warzywniaku może przyprawić o ból głowy.

Cena za kilogram truskawek rzadko kiedy schodzi poniżej 20 zł. Czereśnie zaś w ogóle są towarem ekskluzywnym, bo za kilogram tych owoców trzeba zapłacić 70 zł. Jeśli więc uwielbiacie kompot z czereśni, to w tym roku możecie o nim zapomnieć. Czereśnie stały się tak drogie, że najlepiej delektować się nimi po trochu, jak kawiorem.

Cena z pewnością odrobinę spadnie, ale eksperci radzą nie robić sobie zbyt wielkich nadziei. Podobnie jest z innymi owocami, czy warzywami. Na targowiskach widać plakietki z cenami: 30 zł/kg za fasolkę szparagową, 38 zł/kg za borówki i… 60 zł za kilogram bobu!

To może Cię zainteresować:  Nowa akcyza na alkohol i papierosy. Ceny jeszcze nigdy nie były tak wysokie.

Skalę drożyzny na bazarach dokładnie wyliczył GUS, więc jest to już oficjalne. Owoce podrożały o 22% w skali roku, czyli ich ceny będą blisko o 1/4 wyższe niż rok temu o tej samej porze. Warzyw tylko o 8%.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczą, że wysoka cena owoców wynika z kilku rzeczy. Jedną z nich jest pandemia koronawirusa, która uniemożliwiła przyjazd do Polski pracowników sezonowych. Drugą rzeczą jest wzrost płacy minimalnej, więc producenci korzystają z tego, że kupujący mają więcej pieniędzy i mogą też więcej zapłacić. Trzecim powodem jest oczywiście susza, na którą szczególnie wrażliwe są warzywa cebulowe, kapustne, korzeniowe oraz owoce.

PIE wymienia dokładnie, które:

– „W przypadku owoców, brak wody najbardziej może zagrozić zbiorom z plantacji owoców jagodowych (nienawadnianych sztucznie), a zwłaszcza truskawek, malin, borówek, porzeczek i agrestu.”

Czyli lepiej już w tym roku raczej nie będzie…

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz