Home Kategorie Jedzenie Jarosław Gowin przyłapany na macaniu bułek gołą ręką. „Absolutnie nie wolno tego robić”.

Jarosław Gowin przyłapany na macaniu bułek gołą ręką. „Absolutnie nie wolno tego robić”.

Jarosław Gowin grzebie w bułkach gołą ręką. Polityk postanowił najwidoczniej nie przejmować się zbytnio regułami higieny.

A trzeba przyznać, że miał mnóstwo czasu, aby opanować zasady kupowania pieczywa bez dotykania go gołymi rękami. Przepisy w tej sprawie obowiązują w Polsce od 17 lat.

Jarosław Gowin wybrał się niedawno na zakupy do osiedlowego sklepu. Na twarzy miał wymaganą maseczkę, ale nie zdecydował się na jednorazowe rękawiczki. Większość sklepów oferuje je klientom za darmo przy wejściu, ale nie wszyscy korzystają z tej możliwości.

Oczywiście, nie wiemy, jak wyglądała sytuacja w sklepie, w którym zakupy robił lider Porozumienia. Może akurat zabrakło jednorazowych rękawiczek, może były wicepremier nie lubi jak mu się ręka poci albo przy wejściu starannie zdezynfekował ręce specjalnym płynem. Tego się szybko nie dowiemy, bo Gowin odmawia komentarzy na ten temat dzwoniącym do niego dziennikarzom Faktu.

Jednak nawet jeśli przy wejściu do sklepu rękawiczek nie było, to zawsze sporo ich znajduje się przy stoisku z pieczywem. Tymczasem Gowin beztrosko przystąpił do grzebania w bułkach gołymi rękami.

Warto przypomnieć, że zasady higieny dotyczące pieczywa obowiązywały w Polsce na długo przed pandemią. Przepisy w tej sprawie wprowadzono 17 lat temu. Było więc trochę czasu, aby się przyzwyczaić. Przed erą rękawiczek w sklepach porozwieszane były kartki, na których było napisane, że pieczywo dotknięte uważa się za sprzedane klientowi, który je dotykał i personel przestrzegał tej reguły.

To może Cię zainteresować:  Rak zapakowany w puszkę! To jeden z najbardziej toksycznych produktów na rynku!

Jak tłumaczy Jan Bodnar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego w rozmowie z Faktem:

– „W każdym sklepie są przecież torebki, których można użyć, by sprawdzić świeżość pieczywa.”

Joanna Narożniak z Warszawskiej Inspekcji Sanitarnej dodaje:

– „Absolutnie nie wolno tego robić. Żyjemy w świecie drobnoustrojów, na naszych rękach jest brud, pot, liczne patogeny: wirusy, bakterie czy grzyby. To dlatego przy pieczywie są zwykle jednorazowe rękawiczki foliowe. Nie macamy bułek, bo w ten sposób narażamy innych, że przeniesiemy na nich „nasze” drobnoustroje. Na dłoniach może znaleźć się też koronawirus, który trafił tam choćby przez kichnięcie, nawet nie nasze. A my potem przenosimy tego wirusa na macane pieczywo. To rzecz absolutnie niedopuszczalna, nie tylko w dobie pandemii.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz