Home Kategorie Poruszające Australia świętuje narodziny pierwszego koali po pożarach. Nazwano go „Ash”, czyli popiół.

Australia świętuje narodziny pierwszego koali po pożarach. Nazwano go „Ash”, czyli popiół.

Mieszkańcy Australii mają powody do radości. Urodził się pierwszy koala po wielkich pożarach. Uroczy maluch otrzymał imię „Ash”, co po angielsku oznacza popiół.

Koniec 2019 i początek 2020 roku rozpoczął się bardzo źle dla Australii. Tragiczne pożary spowodowały ogromne zniszczenia w całym kraju oraz wielkie szkody w populacji koali. Według danych Światowej Grupy Ochrony Środowiska i Międzynarodowego Funduszu na rzecz Dobrostanu Zwierząt w pożarach w stanie Nowa Południowa Walia zginęło ok. 30% tych zwierząt. To zagroziło im wyginięciem.

– „Koale są szczególnie podatne na pożary buszu, gdyż poruszają się bardzo wolno i w dodatku żyją na drzewach eukaliptusowych, które palą się szybko i intensywnie. Kiedy ogień dociera do ich domów, często nie mają czasu na ucieczkę, szczególnie jeśli szaleją w koronach drzew, gdzie żyją” – powiedziała Josey Sharrad z FAW Wildlife Campaign.

Pożary na terenie całej Australii strawiły w sumie 45 mln akrów (ok. 57% powierzchni Polski) i zabiły miliony zwierząt. Ogień ustał dopiero 2 marca.

Teraz jednak mieszkańcy tego kontynentu mają powody do radości. W parku dzikich zwierząt w Australii na świat przyszedł pierwszy miś koala od czasu pożaru. Mały futrzak został pokazany na filmiku przez Australian Reptile Park niedaleko Sydney w Nowej Południowej Walii.

To może Cię zainteresować:  Australijscy żołnierze zastępują koalom matki. Przytulają zwierzaki i karmią je z butelek.

– „Mamy bardzo ważne ogłoszenie. Nasz pierwszy koala w tym sezonie wyskoczył z maminej kieszonki, żeby powiedzieć nam cześć! Opiekunowie nadali jej na imię Ash. Jest pierwszym misiem urodzonym po australijskich pożarach buszu w naszym parku i znakiem nadziei dla przyszłości zwierząt w kraju” – napisano na Facebooku.

Opiekunowie nazwali małą „Ash”, czyli popiół. Według parku, narodziny koali to „znak nadziei dla przyszłości rodzimej przyrody Australii”. Jak powiedziały władze Australian Reptile Park:

– „Koala to nasze ikony. Nawet te urodzone w niewoli. Myślimy, że nawet tak pomagamy ich zdziesiątkowanej populacji. Ash rozpoczęła, mamy nadzieję, kolejny udany okres rozrodczy tych zwierząt.”

Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, Australia otwiera swoje parki przyrody i ogrody zoologiczne dla zwiedzających. Już od 1 czerwca mieszkańcy kontynentu mogą zobaczyć Ash na własne oczy. Co ciekawe, urodziła się ona w styczniu, ale małe koale pozostają w torbie swojej mamy nawet pół roku.

– „Ash ma około pięciu miesięcy, ale dopiero teraz była gotowa, żeby wyjść z torby swojej mamy” – relacjonuje opiekun Dan Rumsey.

Dodał także, że Ash i jej mama czują się dobrze i są całkowicie zdrowe.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz