Home Kategorie Jedzenie W polskich lasach pojawiły się pierwsze grzyby. Są naprawdę spore.

W polskich lasach pojawiły się pierwsze grzyby. Są naprawdę spore.

Pierwsze tegoroczne grzyby zaczynają pojawiać się w lasach. Chociaż jest dopiero czerwiec i noce są nadal chłodne, to grzybiarze już zacierają ręce.

Wiosna zwykle nie kojarzy się z dobrym czasem na grzybobranie. Jednak występujące ostatnio liczne opady deszczu oraz korzystna pogoda, sprawiły, że w lasach pojawiają się pierwsze grzyby.

Na razie jednak nie ma co liczyć na większe zbiory, ale to raczej nie powstrzyma miłośników, którzy każdy moment starają się spędzić w lesie na poszukiwaniu dorodnych grzybów.

W lasach już spotkamy pierwsze kurki, czy borowiki ceglastopore. Wielu grzybiarzy ceni też muchomory czerwieniejące, mimo iż nazwa nie jest zachęcająca, są one jadalne i bardzo dobre.

Jedna z czytelniczek serwisu lublin112.pl pochwaliła się pięknym borowikiem, który ważył 523 g. Średnica kapelusza wynosi 25 cm. Został on znaleziony przez jej tatę w lesie w powiecie puławskim. Również leśnicy informują, że w trakcie prowadzonych obchodów terenów leśnych natrafiają na pierwsze grzyby.

Natomiast Ministerstwo Środowiska już na początku czerwca opublikowało zdjęcie jednego z pierwszych tegorocznych okazów w Nadleśnictwie Wałbrzych.

To może Cię zainteresować:  Babcia zastanawiała się czemu jej wnuczka przestała ją odwiedzać. Gdy prawda wyszła na jaw, była zdruzgotana.

Jak wynika z mapy występowania grzybów (dostępnej na stronie grzyby.pl), najwięcej udanych zbiorów odnotowano na terenach w pobliżu Wałbrzycha, Opola, Białegostoku i Bielsko-Białej. Dosyć dużo grzybów znaleziono także w okolicach Lublina, Radomia, Skierniewic i Kielc.

W ostatnich dniach pojawiły się liczne zdjęcia od internautów, pokazujące ich pierwsze tegoroczne zbiory. Jak się okazuje, grzyby faktycznie są już w polskich lasach! Można więc powoli zastanawiać się nad grzybobraniem, zwłaszcza, że te produkty mają do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko smak i aromat.

Grzyby leśne posiadają nie tylko wspomniany bogaty smak, aromat i niską wartość energetyczną (składają się głównie z wody i mają od ok. 50 do 70 kcal na 100g), ale też charakteryzują się wysoką zawartością niektórych składników odżywczych. Ponadto są dobrym źródłem niezbędnego w diecie błonnika. Jedzenie grzybów odradza się jedynie dzieciom oraz seniorom z uwagi na opinię, że są ciężkostrawne.

Internauci znaleźli w ostatnich dniach naprawdę okazałe sztuki, co widać na poniższych fotografiach.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz