Home Kategorie News Bezrobotni otrzymają nawet 4200 zł. Już niedługo nastąpią zmiany w zasiłkach.
7.76K

Bezrobotni otrzymają nawet 4200 zł. Już niedługo nastąpią zmiany w zasiłkach.

Temat zwiększenia zasiłków dla bezrobotnych powraca co jakiś czas niczym bumerang. W końcu prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy postulujący wprowadzenie zasiłku solidarnościowego.

Andrzej Duda zdecydował skierować do Sejmu projekt ustawy zakładający wprowadzenie zasiłku solidarnościowego w wysokości 1400 zł. Tym samym łączna suma pieniędzy jaką będzie mógł pobrać każdy niepracujący Polak wyniesie 4200 zł.

Projekt zakłada zwiększenie obowiązującego dotychczas zasiłku dla bezrobotnych i wprowadzenie dodatkowego świadczenia solidarnościowego w wysokości 1400 zł. Pieniądze będzie można dostawać między 1 czerwca a 31 sierpnia. Każdy bezrobotny pobierze w tym czasie 4200 zł.

Aby otrzymać wsparcie konieczne jest posiadanie ubezpieczenia w ZUS. Oznacza to, że z pomocy nie będą mogli skorzystać rolnicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS. Świadczenie będzie przyznawane tylko osobom, które straciły pracę po 31 marca 2020 roku i wcześniej były zatrudnione w ramach umowy o pracę. Weryfikowane będzie również czy osoba, której przyznawane jest świadczenie od co najmniej 90 dni opłaca składki ZUS.

Świadczenie nie może być łączone z przyznawaniem zasiłku dla bezrobotnych czy stypendiów. Tym samym, w przypadku osób, które otrzymują dwa świadczenia naraz, dodatek solidarnościowy będzie wypłacany jako różnica do kwoty 1400 zł. Według założeń projektu, zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 1200 zł przez pierwsze trzy miesiące. W kolejnych miesiącach obniżony zostanie do 942,30 zł. Podwyższony zasiłek będzie można pobierać do 1 września 2020.

Przez pierwsze trzy miesiące świadczeniobiorcy będą otrzymywać 1 400 zł. Później, przez kolejne trzy miesiące mogą liczyć na 1 200 zł z tytułu zasiłku dla bezrobotnych. Po upływie sześciu miesięcy zasiłek zostanie obniżony do 942, 30 zł. Jest to i tak wyższa kwota niż ta, którą można dostać obecnie. Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej uważa, że zmiany w przyznawaniu świadczeń dla bezrobotnych są podyktowane wyłącznie zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

To może Cię zainteresować:  Zmiany w godzinach dla seniorów. Wchodzą w życie od dzisiaj.

– „Tylko tak odbieram tę inicjatywę. To nie ma nic wspólnego z systemowym rozwiązaniem, które poprawia sytuację osób bezrobotnych. Odczytuję to tylko jako wyborczy, łabędzi śpiew pana prezydenta Dudy.”

Z kolei poseł Stanisław Tyszka uważa, że prezydent proponując dodatek dla bezrobotnych, sam przyznaje, że opracowane przez rząd tarcze antykryzysowe w rzeczywistości nie są skuteczne.

Twoja reakcja?

Super
Super
42
Ha ha
Ha ha
51
Wow
Wow
31
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz