Home Kategorie Niesamowite Już dzisiaj na niebie zobaczymy zaćmienie i pełnię truskawkowego Księżyca. Tego nie można przegapić.

Już dzisiaj na niebie zobaczymy zaćmienie i pełnię truskawkowego Księżyca. Tego nie można przegapić.

Już dzisiaj, czyli 5 czerwca zobaczymy pełnię „truskawkowego Księżyca”, nazywanego też Różanym lub Gorącym.

3 czerwca Księżyc mijał punkt swojej orbity położony najbliżej Ziemi, a już dzisiaj będziemy mogli obserwować niezwykłe zjawisko, czyli pełnię truskawkowego Księżyca. Skąd nazwa?

Określenie „truskawkowy Księżyc” pochodzi z kultury Indian. To oni stosowali nazwy słowne dla pełni Księżyca w poszczególnych miesiącach, a czerwcowa pełnia otrzymała swoją nazwę ze względu na… zbieranie truskawek.

Dziś wiemy, że to określenie stosowały plemiona Algonkinów. Ale znane są również inne nazwy – Różany Księżyc i Gorący Księżyc.

Dzisiaj będziemy mogli obserwować półcieniowe zaćmienie Księżyca. Będzie ono widoczne w niemal całej Afryce, Azji, Australii i we wschodniej Europie, w tym również w Polsce.

To może Cię zainteresować:  Takiego Księżyca nie było od wielu lat. Czeka Was niesamowite zjawisko na niebie...

Pełnia Księżyca nastąpi 5 czerwca o godzinie 21:12. Obliczenia astronomiczne wskazują moment początku zaćmienia na godzinę 19:46 polskiego czasu.

W naszym kraju Księżyc wzejdzie około godziny 20:54. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 21:25, a koniec o 23:04. Faza maksymalna wyniesie około 0,57 (to część tarczy Księżyca, która znajdzie się w półcieniu Ziemi).

Warto pamiętać, że zaćmienie półcieniowe nie jest tak spektakularne, jak zaćmienie całkowite. Zmieni się jasność Księżyca, ale jego barwa nie zmieni się na czerwoną. W początkowej fazie zjawiska Księżyc znajdzie się bardzo nisko nad horyzontem. To może dodatkowo utrudnić obserwację.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz