Home Kategorie Zdrowie WHO zmienia zalecenia dotyczące noszenia maseczek ochronnych. To efekt najnowszych badań.

WHO zmienia zalecenia dotyczące noszenia maseczek ochronnych. To efekt najnowszych badań.

Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Czy dystans społeczny jest konieczny? Wiele osób podważa takie sposoby ochrony. Naukowcy bliżej się temu przyjrzeli.

WHO jako główne zalecenie w walce z koronawirusem zaleca noszenie maseczek. Dodatkowo obywatele mają utrzymywać dystans między sobą. Wiele osób jednak podważa te metody i uważa je za mało skuteczne. Wskazują, że ochrona nosa i ust utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Profesor Holger Schunemann postanowił to sprawdzić wraz z międzynarodowa grupą naukowców. Jest on epidemiologiem klinicznym na McMaster University w Ontario w Kanadzie. Przeanalizowano 172 badania przeprowadzone w 16 krajach na całym świecie.

Skupiono się na tym jaki związek zachodzi pomiędzy dystansowaniem społecznym, noszeniem masek i ochroną oczu, a ryzykiem zakażenia koronawirusem. Sprawdzano nie tylko obecnie szalejącego koronawirusa SARS-CoV-2, ale też pozostałe. SARS i MERS też wywoływały epidemie, ale nie miały globalnego zasięgu. Wyniki zdają się potwierdzać zalecenia WHO.

Okazuje się, że dystans fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania o 80 proc. Utrzymywanie min. metra odległości od osoby zakażonej, powoduje, że ryzyko przeniesienia cząsteczek wirusa spada do ok. 3 proc. W odległości mniejszej niż 1 metr ryzyko wzrasta do 13 proc. Wychodzi na to, że im bardziej jesteśmy od siebie oddaleni, tym bardziej jesteśmy bezpieczni. Zaleca się przebywanie w 2-metrowej odległości.

Same maseczki z kolei niwelują ryzyko o 85 proc. Tu dyskusja była niezwykle zażarta albowiem wielu naukowców i lekarzy podważało skuteczność ochrony nosa oraz ust. Taka ochrona powoduje, że szanse zakażenia wynoszą ok. 3,1 proc.

Okazuje się też, że zabezpieczenie oczu ma sens. Z zebranych danych wynika, że minimalizuje to szansę na zakażenie o 78 proc. Potwierdza to dlaczego na całym świecie pracownicy służby zdrowia noszą specjalne maski zasłaniające całą twarz. Nawet u zwykłych użytkowników okularów ryzyko zakażenia wynosi jedynie 6 proc. W porównaniu do 16 proc. wśród ludzi, którzy ich nie noszą.

WHO ma zamiar zmienić zalecenia w kwestii maseczek. Mają być one przeznaczone dla osób, które mają kontakt z osobami zakażonymi (np. chory członek rodziny).

Rytuał Essence of Asia i więcej
Rytuał Essence of Asia i więcej
89,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pielegnujący rytuał Essence of Asia za 89,99 zł i więcej w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
11
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
8
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz