Home Kategorie News Zapadła decyzja sejmu w sprawie przyszłości Łukasza Szumowskiego.
17.36K

Zapadła decyzja sejmu w sprawie przyszłości Łukasza Szumowskiego.

Podczas posiedzenia Sejmu, minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował posłów opozycji, że ich „wiedza warta jest funta kłaków”, a prezes PiS, Jarosław Kaczyński nazwał opozycję „chamską hołotą”.

Wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia został odrzucony głosami Zjednoczonej Prawicy oraz dwóch posłów KO.

4 czerwca okazał się być bardzo burzliwy dla polskiej polityki. Tego dnia miały miejsce dwa głosowania. Pierwsze o uchwalenie wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zostało poparte przez 235 posłów Zjednoczonej Prawicy przeciwko 219 posłom opozycji.

Drugie, jeszcze bardziej burzliwe dotyczyło wniosku o wotum nieufności dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Ministra pogrążyły trzy kwestie. Pierwsza dotyczy 22-milionowej dotacji, jaką otrzymała spółka OncoArendi Therapeutics należąca do brata ministra.

Kilka tygodni później wybuchła afera z maseczkami, które nie posiadały atestu sprzedawanymi przez wieloletniego przyjaciela rodziny Szumowskich. Ministerstwo Zdrowia wydało na nie 5 mln zł, a w transakcji pośredniczył brat ministra, Marcin Szumowski.

Trzecią sprawą było oświadczenie ministra zdrowia, z którego wynika, że jest on człowiekiem żyjącym na granicy ubóstwa, na szczęście pozostaje na utrzymaniu bogatej żony. Ponieważ jednak mają rozdzielność majątkową, to majątek małżonki jest niemożliwy do oszacowania. Zresztą właśnie po to, żeby ukryć rzeczywisty stan swoich finansów, politycy przepisują majątki na żony, a następnie przeprowadzają rozdzielność majątkową.

Ostatecznie sondaż przeprowadzony SW Research dla Rzeczpospolitej wykazał, że już ponad 40 proc. Polaków chce odwołania Szumowskiego ze stanowiska ministra zdrowia.

Jednak, jak nieoficjalnie wspominają pragnący zachować anonimowość politycy PiS-u Jarosław Kaczyński wydał polecenie bronić Szumowskiego do końca. Zresztą z przemówienia ministra zdrowia można było wyprowadzić wniosek, że jest tego poparcia świadomy i dodało mu ono odwagi wystarczającej do tego, by obrażać swoich krytyków:

– „Nie oszczędzaliśmy na zdrowiu Polaków, mimo że poseł Borys Budka bał się, że zabraknie miejsca w szpitalach dla chorych na COVID-19. Może wolicie inny model? Może hiszpański albo włoski, gdzie decyduje się o tym, kto ma żyć a kto nie. Gratuluję Wam. Wszyscy się znacie, a wasza wiedza warta jest funta kłaków. To nie jest głosowanie za albo przeciw ministrowi zdrowia. To głosowanie za albo przeciw polityce hejtu i mowie nienawiści.”

Ministra poparł osobiście premier Mateusz Morawiecki:

– „Macie kłopoty z faktami. To rzecz, którą wyraźnie zrozumiałem, gdy przeczytałem wasz wniosek, który jest pełen przeinaczeń i pełen kłamstw. Nie możecie patrzeć na to obiektywnie, bo byliście wtedy w centrum wydarzeń. Nigdy nie pracowaliście w trybie wojennym. W trybie, gdy każda decyzja może zaważyć o błędzie, który będzie kosztował życie setek tysięcy Polaków.”

Moralne wsparcie napłynęło także ze strony Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie przemówienie Barbary Nowackiej nazwał opozycję „chamską hołotą”.  Ostatecznie przeciwko votum nieufności dla ministra zdrowia głosowało 237 posłów Zjednoczonej Prawicy, oprócz Andrzeja Sośnierza, który wstrzymał się od głosu, za to z dwoma posłami KO. Za odwołaniem ministra opowiedziało się 213 posłów.

Cieszycie się, że Łukasz Szumowski zostaje na stanowisku?

Wybielanie i remineralizacja zębów
Wybielanie i remineralizacja zębów
149,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybielanie zębów lampą LED (od 99 zł) wraz z remineralizacją (od 149 zł) w White & Beauty w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
22

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz