Home Kategorie News Polska otwiera granice i wznawia loty międzynarodowe. Morawiecki podał datę.
3.33K

Polska otwiera granice i wznawia loty międzynarodowe. Morawiecki podał datę.

Polska otwiera granice dla innych państw Unii Europejskiej. Wznowione zostają też loty międzynarodowe. Taką informację podał w środę premier Mateusz Morawiecki.

Rząd zamknął granice kraju w połowie marca. Było to jedno z pierwszych obostrzeń wprowadzonych w Polsce w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Najpierw mowa była o 10 dniach, ale ze względu na sytuację, decyzja ta była nieustannie przedłużana. Ostatecznie data została wyznaczona na 12 czerwca. W tym czasie można było przekraczać granice, ale tylko w określonych i wytyczonych przez MSWiA zaleceniach, m.in. obywatele wracający do kraju musieli odbywać dwutygodniową kwarantannę.

Na początku czerwca Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oznajmił, iż otwarcie granic naszego kraju „jest kwestią dni, może tygodni”. Dodał także, że obecnie eksperci szacują jeszcze ewentualne ryzyka wiążące się z pełnym otwarciem granic.

– „Jesteśmy na dobrej drodze i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni restrykcje będą znoszone, a podróżowanie będzie możliwe jeszcze przed wakacjami.”

W środę Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, iż granice dla państw Unii Europejskiej zostaną otwarte 13 czerwca. To oznacza, że dla obywateli tych krajów zostaną zniesione kontrole na wewnętrznych granicach UE.

– „W niektórych krajach świata, zwłaszcza Ameryce Łacińskiej, ale też Północnej cały czas jeszcze są duże poziomy zachorowań, ale też duże poziomy zgonów. Widać, że ta pandemia tam zachowuje się w sposób jeszcze bardzo niepokojący. Dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów Unii Europejskiej. To dla nas najważniejsze” – powiedział Morawiecki. Przy okazji Premier zapowiedział, że od 16 czerwca będzie możliwość podróżowania samolotami:

– „Od 16 czerwca będą możliwe loty zagraniczne. Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby LOT mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług.”

Zgodnie ze słowami premiera, od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne UE. Oznacza to, że podróżni z powrotem zyskają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP, bez konieczności odbycia dwutygodniowej kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały poinformowane o tej decyzji.

Granice zewnętrzne Unii pozostają zamknięte.

Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
59,00 zł
199,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Zarządzania zespołem z zaświadczeniem MEN za 59 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz