Home Kategorie Łukasz Szumowski mówi o przywróceniu obostrzeń. Kiedy może to nastąpić?

Łukasz Szumowski mówi o przywróceniu obostrzeń. Kiedy może to nastąpić?

Panujące przez ostatnie dwa tygodnie rozprężenie spowodowane wycofaniem przez rząd obostrzeń, doprowadziło do wzrostu zakażeń. Sytuacja jest na tyle zła, że minister rozważa przywrócenie obostrzeń.

Podczas wizyty w Katowicach premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu nadchodzących dni może znowu wzrosnąć liczba zakażonych górników i ich rodzin. Wynika to m.in. z faktu, że ujawnienie zakażenia COVID-19 może dać objawy nawet po 14 dniach od zarażenia. Dodatkowo nadal wykonywane są testy na obecność koronawirusa wśród pracowników śląskich kopalni.

Minister zdrowia wyznał w wywiadzie, że jest mocno zaniepokojony rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Przestrzegł, że jeśli sytuacja się nie poprawi, a ludzie nadal będą bagatelizować realne zagrożenie jakim jest koronawirus, konieczne będzie ponowne nałożenie obostrzeń.

– „Transmisji poziomych, czyli przekazywania wirusa na ulicy przypadkowym ludziom jest znacznie mniej, ale bać powinniśmy się cały czas.”

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że co prawda zmalała ilość zakażeń, do których dochodzi w przestrzeni publicznej, jednak ogromny wzrost zakażeń na Śląsku zdecydowanie jest powodem do obaw. Warto zaznaczyć, że obecnie nie da się jednoznacznie określić, kiedy sytuacja w tym regionie się unormuje. Ku niezadowoleniu przeciwników szczepień, Łukasz Szumowski stwierdził w wywiadzie, że uważa, że szczepionka na COVID-19 powinna być w Polsce obowiązkowa.

To może Cię zainteresować:  Ministerstwo Zdrowia mówi o braku zgonów. Szpital we Wrocławiu podaje inne dane.

Łukasz Szumowski przyznał, że nadal sytuacja nie jest opanowana i że taki stan rzeczy może potrwać jeszcze długo.

– „Jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, jeśli mielibyśmy wzrost wykładniczy, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń. Lockdownu całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić. Na pewno transmisji poziomych, czyli przekazywania wirusa na ulicy przypadkowym ludziom jest znacznie mniej, ale bać powinniśmy się cały czas.”

Zaznaczył też, że przywrócenie pewnych obostrzeń może nastąpić. W pierwszej kolejności zostałyby ponownie wprowadzony nakaz zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej. Należy mieć na uwadze również możliwość zamknięcia pewnych obszarów gospodarki.

To może Cię zainteresować:  Objęty kwarantanną: „Flacha i pizza, inaczej sam pójdę i będę zarażał”.

– „Uwolnione obszary gospodarki mogą być znowu zamknięte. Całego kraju nie da się zamknąć.”

Minister Zdrowia uważa, że szczepionka na COVID-19 powinna być obowiązkowa. Tylko w ten sposób można uchronić się przed ewentualnym nawrotem epidemii w przyszłości.

– „Jeżeli szczepionka na Covid-19 będzie bezpieczna, to uważam, że powinna być obowiązkowa.”

Według profesora Włodzimierza Guta, wirusologa przywrócenie obostrzeń mogłoby nastąpić w momencie, gdy Polska dojdzie do 38000 zakażeń koronawirusem, czyli tysiąca przypadków na milion mieszkańców.

Skok spadochronowy z 4000 m
Skok spadochronowy z 4000 m
659,00 zł
750,00 zł
17 dni
do końca oferty!
Skok w tandemie z 4000 metrów z widokiem na góry za 659 zł w Szkole Spadochronowej Skydive Nowy Targ (zamiast 750 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
20
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
17
Zły
Zły
61

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz