Home Kategorie Ludzie To nowy kandydat na prezydenta Polski. Rozpatrzono jego skargę w ostatniej chwili.

To nowy kandydat na prezydenta Polski. Rozpatrzono jego skargę w ostatniej chwili.

W piątek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoznała aż cztery skargi na uchwały Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie rejestracji kandydatów na prezydenta.

Uwzględniono jedną z nich, a to oznacza, że mamy nowego kandydata na prezydenta. Tym samym, o najważniejszy urząd w kraju powalczy 11, a nie 10 kandydatów.

Skargi były złożone przez Leszka Samborskiego, Sławomira Grzywy i Piotra Stanisława Bakuna oraz Waldemara Witkowskiego. Jedynie ta ostatnia została uwzględniona.

Aby startować w wyborach, kandydaci muszą przedstawić co najmniej 100 tys. podpisów od popierających ich obywateli. Jeśli ten, lub którykolwiek z innych warunków nie zostanie spełniony, PKW może odmówić rejestracji kandydata.

Na przykład w przypadku Piotra Stanisława Bakuna, Sąd Najwyższy oddalił skargę, w której kandydat tłumaczył, że nie mógł zebrać stosownej ilości podpisów, m.in. ze względu na koronawirusa. Tak samo potoczyły się losy Grzywy i Samborskiego.

To może Cię zainteresować:  Gwiazdy żegnają Jerzego Łapińskiego. Kto był na pogrzebie aktora?

Natomiast odnośnie Waldemara Witkowskiego, Sąd Najwyższy uznał:

– „(…) w sytuacji, w której kandydat (…) złożył zawiadomienie o uczestnictwie w wyborach wyznaczonych na dzień 28 czerwca 2020 r. i przedstawił podpisy poparcia, udzielone przez co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wyboru do Sejmu RP, to prokonstytucyjna wykładnia przepisów tej ustawy przemawia za uznaniem, że w ten sposób spełnił wymóg wynikający z art. 127 ust. 3 Konstytucji RP” – czytamy w komunikacie władz Sądu Najwyższego.

Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że do gry o najważniejszy urząd w Polsce wkracza nowy zawodnik. Jest nim 67-letni Waldemar Witkowski, lider Unii Pracy.

W 2005 Witkowski był wicewojewodą województwa wielkopolskiego, a rok później objął stanowisko przewodniczącego Unii Pracy, a także otrzymał mandat radnego w sejmiku wielkopolskim. Mandat utrzymał też w 2010 i 2014.

To może Cię zainteresować:  Ostatnie zdjęcie Ani Przybylskiej tuż przed śmiercią wyciska łzy. Ciężko pogodzić się z jej stratą.

W 2011 i 2015 roku bezskutecznie starał się dostać do Sejmu. W zeszłym roku startował też do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście komitetu Lewica Razem.

Aktualna lista kandydatów na prezydenta

 • Robert Biedroń
 • Krzysztof Bosak
 • Andrzej Duda
 • Rafał Trzaskowski
 • Szymon Hołownia
 • Marek Jakubiak
 • Władysław Kosiniak-Kamysz
 • Mirosław Piotrowski
 • Paweł Tanajno
 • Stanisław Żółtek
 • Waldemar Witkowski

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Każdy, kto chciałby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, powinien zgłosić to komisarzowi wyborczemu do 16 czerwca. Natomiast do 13 czerwca można było zgłaszać konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą.

Upiększający pakiet Day Spa
Upiększający pakiet Day Spa
89,99 zł
250,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Day Spa za 89,99 zł w Gabinecie Kosmetycznym Mona Lisa

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz