Home Kategorie Ludzie Finał „Down the road. Zespół w trasie”. Poruszająca reakcja uczestników programu.

Finał „Down the road. Zespół w trasie”. Poruszająca reakcja uczestników programu.

„Down the road. Zespół w trasie” to program, w którym Przemek Kossakowski razem z sześciorgiem osób z zespołem Downa wyruszył w podróż po Europie.

Po kilku tygodniach wspólnych przygód cała ekipa wróciła do Polski. Ich reakcja na wiadomość o tym, że to już koniec, była poruszająca.

Program „Down the road. Zespół w trasie” jest emitowany od 11 maja na antenie TTV. Wzięło w nim udział sześcioro uczestników z zespołem Downa. W podróż po Europie zabrał ich Przemek Kossakowski, doświadczony podróżnik, a prywatnie partner Martyny Wojciechowskiej.

Program oparty jest na belgijskim formacie, co stwarzało pewne trudności. W krajach Europy Zachodniej ludzie z zespołem Downa prowadzą znacznie bardziej komfortowe życie niż w Polsce, gdzie nadal mają do czynienia z uprzedzeniami i stereotypami. Program miał je przełamać, ale zadanie nie było łatwe.

Ekipa dostała listę jakie leki przyjmuje każdy z uczestników i o jakich porach i co kto może, a czego nie może jeść. Uczestnicy nie mieli do tej pory wyczerpujących kondycyjnie doświadczeń, więc do zadań prowadzącego i ekipy należało dopilnowanie, aby nikt za bardzo się nie przemęczył, ani nie odstawał od grupy.

Ze względu na specyfikę grupy można było zapomnieć o próbach wyreżyserowania programu. Osoby z zespołem Downa są naturalne i autentyczne, mówią prawdę, czasem niewygodną, prosto z mostu. To doprowadziło do różnych nieprzewidzianych sytuacji, np. spontanicznej rozmowy między Michałem a Krzysztofem o miłości, przyjaźni i zazdrości. Nie wspominając już o poruszającej rozmowie na temat przełamywania lęków.

Jak wspominała jedna z producentek programu, Joanna Wiernik w rozmowie z Urodą życia:

– „Realizując program, chcieliśmy pokazać, jakimi wspaniałymi ludźmi mogą być osoby z zespołem Downa. W jak niezwykły sposób postrzegają świat, jakimi są idealistami, jakie mają genialne poczucie humoru. Chcieliśmy, by widzowie zrozumieli, że mają oni takie same potrzeby, jak inni dorośli. Założenie rodziny czy posiadanie prawa jazdy, dla większości z nas to zwykłe sprawy. Dla naszych bohaterów to nieosiągalne marzenia. Ci ludzie bardzo potrzebują akceptacji, chcieliby żyć w społeczeństwie na takich samych zasadach, co reszta.”

Po kilku tygodniach przygód ekipa dotarła do końca trasy. Jak zareagowali na taką wiadomość uczestnicy? Nikt nie był zadowolony. Kiedy prowadzony przez Kossakowskiego bus przekroczył granice Polski i prowadzący poinformował o tym współpasażerów, ci podzielili się na entuzjastów i przeciwników powrotu. Ta druga grupa okazała się liczniejsza.

Jak wyznała 27-letnia Aleksandra:

– „Nie chcę tego! Chciałam pojechać jeszcze dalej i dalej, na koniec świata.”

Inny z uczestników deklarował, że zaraz się popłacze, a z kontekstu można było wywnioskować, że raczej nie ze szczęścia.

Ekskluzywne pakiety day spa
Ekskluzywne pakiety day spa
159,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Ekskluzywne pakiety day spa z zabiegami na ciało i twarz od 139,99 zł w gabinecie Perła Młodości w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
27
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz