Home Kategorie Film Ostatnia szansa na obejrzenie „365 dni”? Jest wniosek o usunięcie filmu ze względu na „szkodliwe treści”.
2.65K

Ostatnia szansa na obejrzenie „365 dni”? Jest wniosek o usunięcie filmu ze względu na „szkodliwe treści”.

365 zniknie z Netflixa? Erotyczna powieść zapewniła Blance Lipińskiej sławę w Polsce i za granicą. Ekranizacja książki nie wszystkim się jednak spodobała.

Członkowie studenckiej organizacji Pro Empower zgłosili się do Netflixa z prośbą o to, aby film, który powstał na podstawie powieści Blanki Lipińskiej, został wykluczony z obecnych zasobów platformy. Czy 365 dni zostanie usunięte?

Chociaż ekranizacja powieści jest dostępna na platformie od niedawna, szybko zdobyła sporą popularność. Pojawiło się też wiele głosów sprzeciwu mówiących o tym, że film propaguje przemoc i gwałt. W związku z tym, w sprawę zaangażowały się środowiska faministiczne.

Studencka organizacja Pro Empower, która zajmuje się problemem molestowania w szkolnictwie wyższym napisała do władz Netflixa list, w którym domaga się, aby na początku filmu umieszczono ostrzeżenie informujące o charakterze treści w nim zawartych. Sugeruje również jego całkowite usunięcie z serwisu.

Na profilu organizacji na Twitterze możemy przeczytać:

– „Wzywamy Was do zadbania o odpowiednie ostrzeżenie, aby potwierdzić, że film wpisuje się w kulturę gwałtu lub rozważenie możliwości całkowitego usunięcia filmu.”

Organizacja zaznacza w swoim liście, że chociaż sceneria filmu 365 dni stwarza wrażenie, że mamy do czynienia z klasycznym romansem, to przepełniona jest szkodliwymi treściami, które „normalizują” napaść seksualną.

– „Tak naprawdę w filmie można znaleźć akty przemocy seksualnej, przymusowej kontroli, toksycznej męskości i syndrom Sztokholmski, a to tylko kilka rzeczy.”

To nie pierwsze głosy sprzeciwu wobec filmu erotycznego 365 dni. Już jakiś czas temu krajowi oraz zagraniczni recenzenci alarmowali mówiąc, że produkcja romantyzuje przemoc i daje przyzwolenie na gwałt. Zwracano uwagę na to, że gdyby nie fakt, że główny bohater filmu Massimo Torricelli jest przystojny i bogaty, historia zapewne byłaby dla widzów odrażająca.

Warto zauważyć, że niedawno podjęto decyzję o wycofaniu filmu pt: Przeminęło z wiatrem, ponieważ przedstawiał zjawisko niewolnictwa. Tymczasem, niewolnictwo seksualne, mające miejsce w XXI wieku może liczyć na akceptację setek tysięcy widzów oraz czytelników.

Wkrótce jeszcze więcej osób będzie miało okazję poznać erotyczną książkę, ponieważ Blanka Lipińska zamierza wydać angielskie tłumaczenie powieści.

Loty w tunelu aerodynamicznym
Loty w tunelu aerodynamicznym
109,00 zł
459 dni
do końca oferty!
Tunel aerodynamiczny: minuta lotu (109 zł) z filmowaniem (129 zł) i więcej w FreeFlyCenter

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz