Home Kategorie Zdrowie Łukasz Szumowski o drugiej fali epidemii. Obowiązkowe maseczki powrócą?
8.62K

Łukasz Szumowski o drugiej fali epidemii. Obowiązkowe maseczki powrócą?

Pomimo wielu zawirowań, w najnowszym sondażu CBOS Szumowski nadal jest jednym z liderów zaufania. Trzeba przyznać, że to niezły wyczyn, biorąc pod uwagę w jakich warunkach stoi na czele resortu.

Teraz minister Szumowski mówi o drugiej fali epidemii: staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzęty.

W obszernym wywiadzie udzielonym PAP, Szumowski odniósł się do krytycznych artykułów Wyborczej i przyznał, że czasami ma dość gróźb i ataków kierowanych w stronę jego oraz jego najbliższych. Medialno-polityczną nagonkę określił mianem „podręcznikowej”.

– „Posługując się kłamstwem, przeinaczeniem i swobodnym doborem niezwiązanych ze sobą faktów, a przy tym stosując mowę nienawiści, gazeta uderzyła we mnie, moich współpracowników i w moją rodzinę” – uważa minister.

Szumowski dodaje, że jego zdaniem artykuły „GW” są całkowicie motywowane politycznie.

– „Wszystko to jest klasyką z podręczników politologii. Uderzyć w osobę cieszącą się zaufaniem i zdyskredytować wszystko to, czym się zajmował i zajmuje. Sięga się po oszczerstwa, pomówienia, fałsz. Operuje się językiem bruku. Wszystko po to, żeby zbrukać i zmieszać z błotem” – dodaje.

Mimo wszystko nie ma zamiaru się poddawać, ponieważ – jak mówi – „nie jest dzieckiem, lecz osobą odpowiedzialną”. Dlatego ma zamiar konsekwentnie realizować postawione przed sobą zadania.

Jednym z najtrudniejszych wyzwań, jakie czekają na ministra w przyszłości jest druga fala epidemii koronawirusa. O tym, że jej nadejście jest kwestią czasu, politycy i eksperci mówią od dawna. Potwierdził to w wywiadzie również Szumowski. Wyjaśnił też na co powinniśmy być gotowi.

Zdaniem ministra druga fala epidemii koronawirusa nadejdzie jesienią, razem z grypą, przez co sytuacja będzie jeszcze trudniejsza niż obecnie. Ale czy to oznacza kolejny lockdown?

Jak twierdzi minister Szumowski, jesienią nie będzie lockdownu, chociaż zakażeń może być więcej, niż obecnie. Według wstępnych danych 1,5 proc. społeczeństwa ma przeciwciała, co oznacza, że zaledwie taki procent Polaków miał kontakt z koronawirusem.

Sytuacja może się zmienić już wkrótce.

– „[druga fala epidemii] przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie” – mówi Szumowski.

W wywiadzie poruszono też jedną z najbardziej drażliwych kwestii związanych z pandemią. Czy obowiązek noszenia masek powróci wraz z drugą falą epidemii?

Zapytany o to minister odparł, że ten obowiązek nie został nigdy całkowicie zniesiony.

– „W sklepach, urzędach i we wszelkich pomieszczeniach, gdzie styka się ze sobą wiele osób, istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust. Ten obowiązek jest także wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać bezpiecznego dystansu z innymi ludźmi” – przypomniał.

Szef resortu zdrowia zaznaczył również, że jeśli prognozy dotyczące drugiej fali epidemii się sprawdzą, wróci również obowiązek noszenia maseczek w pozostałych sytuacjach.

Kurs na prawo jazdy kat. B
Kurs na prawo jazdy kat. B
1 599,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Jazdy doszkalające (od 94,99 zł) lub kurs na prawo jazdy kat. B (1599,99) w Szkole Jazdy Klon w Bydgoszczy (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz