Home Kategorie News Zabójcze kleszcze atakują. Przenoszą wirusa wywołującego śmiertelną chorobę, na którą nie ma leku.

Zabójcze kleszcze atakują. Przenoszą wirusa wywołującego śmiertelną chorobę, na którą nie ma leku.

Na południu Francji pojawił się wyjątkowo niebezpieczny gatunek kleszczy wędrownych. Przenosi on wirusa wywołującego śmiertelną gorączkę krymsko-kongijską.

W kilku francuskich departamentach, między innymi w Pirenejach Wschodnich, Aude, Herault, Gard, Delcie Rodanu, Var i na południu Ardeche zaobserwowano niepokojącą obecność kleszczy wędrownych (Hyalomma marginatum). Ten gatunek do tej pory występował na Korsyce, ale nigdy nie pojawiał się w wymienionych powyżej regionach.

Kleszcze wędrowne są bardzo groźną odmianą, bo przenoszą wirusa wywołującego gorączkę krymsko-kongijską, która charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. W samej Turcji jej ofiarami pada kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

Kleszcze wędrowne pasożytują zwykle na koniach, ale nie pogardzą też człowiekiem, jeśli się trafi. Jak informuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Badaniach Agronomicznych na rzecz Rozwoju (CIRAD) w Montpellier, nie wiadomo dlaczego te owady pojawiły się na południu Francji.

– „Kleszcze takie występowały od kilkudziesięciu lat na Korsyce, ale ich pojawienie się na południu Francji budzi niepokój. Przyczyna jego obecności we Francji kontynentalnej nie została jeszcze wyjaśniona.”

Mierzące 8 milimetrów kleszcze z charakterystycznymi pasiastymi nogami przenoszą gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, cechującą się wysoką śmiertelnością. Zaczyna się od bólu głowy, stawów i brzucha, gorączki i wymiotów. Tym objawom często towarzyszą zaczerwienienie twarzy, spojówek i błony śluzowej gardła oraz wybroczyny na podniebieniu. Po czterech dniach do dwóch tygodni pojawiają się krwotoki.

Nie istnieje szczepionka ani lek na tę wysoce śmiertelną chorobę.

Masaż gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami
79,99 zł
140,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Godzinny masaż całego ciała od 49,99 zł i więcej w Studio Figura - Bydgoszcz (do -53%) – tylko dla kobiet

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
7
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz