Home Kategorie News Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Czy wybory prezydenckie są zagrożone?
8.93K

Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Czy wybory prezydenckie są zagrożone?

Nowe ognisko koronawirusa wykryto w powiecie sejneńskim. Członkowie obwodowych komisji wyborczych rezygnują z prac. W związku z tym wybory prezydenckie w gminie Giby są zagrożone.

22 czerwca sanepid w Sejenach w województwie podlaskim poinformował o trzech pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem na terenie powiatu. Jak podaje serwis sejny.net do zakażeń doszło w trakcie wesela, które miało miejsce 6 czerwca w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Gibach.

– „Ognisko COVID-19 pojawiło się prawdopodobnie na początku czerwca na weselu w Gibach, na którym była też jedna z radnych gminy” – relacjonuje wójt gminy Giby Robert Bagiński.

Na weselu było około 60 osób. Testy wykazały obecność wirusa u radnej gminy Giby i jej męża oraz urzędnika powiatowego. 10 czerwca odbyła się sesja rady gminy, na której zakażona kobieta była obecna. Nie wiedziała jeszcze o zakażeniu. W obradach udział brało 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi i przedstawiciele policji, straży granicznej oraz starostwa powiatowego w Sejnach.

To może Cię zainteresować:  Obliczono ile osób w Polsce umrze na koronawirusa. Statystki raportu zostały ujawnione.

– „W sobotę dowiedziałem się, że jedna z gminnych radnych ma stwierdzone zakażenie, zgłosiłem się na test, bo miałem kaszel i katar. Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u mnie, u mojej żony i dwóch córek. Teraz czujemy się dobrze, mam tylko kaszel, nie było żadnej gorączki” – dodał wójt.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach, obecnie w kwarantannie przebywa 101 osób. Wszystkich poddano testom na obecność koronawirusa.

Termin wyborów prezydenckich 2020 przypada na 28 czerwca. Tymczasem z powodu nowego ogniska koronawirusa Urząd Gminy Giby jest zamknięty dla mieszkańców. Do tego kwarantanną objęte zostały niektóre osoby, które miały pracować w obwodowych komisjach wyborczych.

To może Cię zainteresować:  Kiedy będziemy mogli pójść do fryzjera i kosmetyczki? Znamy dwie konkretne daty.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach Alicja Rynkiewicz-Dąbek poinformowała, że część członków komisji zrezygnowała z pracy z obawy przed zakażeniem. W komisjach gotowych do pracy zostało po 2 – 3 członków. To za mało, stąd też suwalska delegatura KBW z gminą Giby muszą jak najszybciej znaleźć chętnych do objęcia tych stanowisk.

– „Wybory muszą w gminie się odbyć. Po ich zakończeniu musi zostać sporządzony protokół, by uznać wybór prezydenckie za ważne w całym kraju” – powiedziała Rynkiewicz-Dąbek.

Twoja reakcja?

Super
Super
12
Ha ha
Ha ha
11
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz