Home Kategorie Ludzie Nieznane dotąd kulisy wykonania hymnu Polski przez Edytę Górniak. Ujawnił je Aleksander Kwaśniewski.

Nieznane dotąd kulisy wykonania hymnu Polski przez Edytę Górniak. Ujawnił je Aleksander Kwaśniewski.

Kulisy wykonania hymnu przez Edytę Górniak. Minęło już 18 lat od pamiętnego wykonania Mazurka Dąbrowskiego przez piosenkarkę podczas mistrzostw świata w Korei Płd. i Japonii.

Niezapomniany występ nadal budzi sporo emocji, a były prezydent pamięta go w najdrobniejszych szczegółach.

Zdawać by się mogło, że hymn Polski to jedyny utwór muzyczny, którego wykonania zepsuć się nie da. W końcu od najmłodszych lat zna go każdy Polak. W trakcie Mundialu w 2002 roku okazało się jednak, że nie wiedzieliśmy jeszcze wszystkiego na temat możliwości jakie drzemią w Mazurku Dąbrowskiego.

Wszystko za sprawą pamiętnego występu znanej piosenkarki, która pozwoliła sobie na dość swobodną interpretację hymnu. Kulisy wykonania go przez Edytę Górniak w trakcie wspomnianej imprezy sportowej, do dzisiaj budzą zainteresowanie kibiców.

W związku z tym, ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, który był obecny na stadionie podczas meczu Polska – Korea zgodził się zdradzić mediom po latach pewne szczegóły dotyczące występu Edyty Górniak. Kwaśniewski wyznał, że na stadionie było tak głośno, że nikt nie był w stanie dosłyszeć śpiewu Edyty Górniak. Jedynie widzowie przed telewizorami mieli taką możliwość.

– „Tysiące Koreańczyków waliło w bębny i nie słyszałem wykonania Mazurka Dąbrowskiego. Niestety w TV było słychać wszystko… A mnie pozostały wrażenia wzrokowe. Edyta Górniak to bardzo piękna kobieta, wyglądała cudownie.”

Były prezydent opowiedział o tym, jak wyglądał przebieg meczu z jego perspektywy. Przyznał, że obserwując zachowania prezydenta Korei Południowej, zdał sobie sprawę, że ten nie wie nic na temat piłki nożnej.

– „Siedziałem obok prezydenta Korei Południowej, który nie miał o piłce zielonego pojęcia! Gdy gospodarze strzelili gola, wyskoczył z radości do góry, ale sekundę później sędzia anulował trafienie ze względu na spalonego. Prezydent nie miał pojęcia, czemu tłum przestał się cieszyć i co oznacza podniesiona chorągiewka sędziego. Pomyślałem, że wytłumaczenie mu zasady spalonego jest ponad moje siły.”

Polacy ostatecznie przegrali ten mecz 0:2. Ekipa Jerzego Engela, która marzyła nie tylko o wyjściu z grupy, ale i udziale w półfinałach, musiała pożegnać się z marzeniami. Po porażce Aleksander Kwaśniewski chciał poprawić atmosferę, dlatego odwiedził piłkarzy w szatni.

Powiedział wówczas:

– „Powiem wam tylko jedno: stosunków polsko-koreańskich na pewno nie zepsuliście. A poza tym mistrzostwa nadal się toczą.”

Oczyszczanie i nawilżanie skóry
Oczyszczanie i nawilżanie skóry
49,99 zł
150,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Mikrodermabrazja z maską od 49,99 zł i więcej opcji w Licencjonowanym Studiu Urody Joanna w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz