Home Kategorie Zdrowie Koronawirus istniał już co najmniej rok temu. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń.

Koronawirus istniał już co najmniej rok temu. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń.

Koronawirus istniał już rok temu. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. W pobranej rok temu próbce miejskich ścieków odnaleziono patogeny tego wirusa.

Od miesięcy specjaliści w dziedzinie wirusologii starają się ustalić jaka była geneza epidemii koronawirusa. Po tym, jak okazało się, że pacjent zero został zakażony o wiele wcześniej, niż pierwotnie przypuszczano, badania nabrały tempa.

Tym razem specjaliści z Uniwersytetu w Barcelonie zbadali ścieki pobrane w marcu zeszłego roku. Okazało się, że w próbce pobranej 12 marca 2019 roku obecne są cząsteczki SARS-CoV-2. Badacze postanowili sprawdzić też próbki z okresu pomiędzy 1 stycznia 2018, a 31 grudnia 2019. Nie znaleźli w nich materiału genetycznego wirusa.

Zdaniem naukowców to odkrycie może dowodzić, że zainfekowana osoba przyjechała do Barcelony w charakterze turysty. Szef zespołu badawczego Albert Bosch uważa, że zawartość koronawirusa w próbce jest niewielka. Mimo to wykonany test dał dodatni wynik.

– „Poziom SARS-CoV-2 był niski, ale wyniki dodatnie.”

Koronawirus obecny był w Barcelonie już 1 stycznia 2020 roku, chociaż pierwszy oficjalny przypadek zakażenia COVID-19 ogłoszono dopiero po 41 dniach, czyli 25 lutego 2020. Chorą była 36-letnia turystka z Włoch.

To może Cię zainteresować:  Ten 20-minutowy trening spala więcej kalorii niż bieganie!

Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić jakie jest pochodzenie wirusa. Mówi się o tym, że genezą epidemii jest przeniesienie zakażenia z któregoś z dzikich zwierząt sprzedawanych na targu w Wuhan. Jako głównych podejrzanych wymienia się nietoperza, łuskowca i węża.

W przeszłości miały miejsce już sytuacje, w których epidemii powstawały na skutek przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka. Było tak w przypadku epidemii Eboli, HIV oraz zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). W takiej sytuacji wydaje się, że jedynym sposobem na uniknięcie podobnych sytuacji w przyszłości jest rezygnacja ze spożywania mięsa dzikich zwierząt na rzecz mięsa zwierząt hodowlanych, które zostało odpowiednio przebadane.

Niestety w przypadku najliczniejszego kraju na świecie jakim są Chiny, jedzenie niemal każdego żywego stworzenia jest na porządku dziennym. W rezultacie osoby spożywające larwy, robaki czy nawet szczury są roznosicielami groźnych chorób.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz