Home Kategorie Podróże Skalne miasto w Czechach jest piękne. Niedaleko granicy czeka na nas niesamowita kraina.

Skalne miasto w Czechach jest piękne. Niedaleko granicy czeka na nas niesamowita kraina.

Skalne miasto w Czechach jest piękne. Niedaleko granicy czeka na nas niesamowita kraina.

Skalne miasto jest położone blisko polskiej granicy, stąd też Polacy chętnie je odwiedzają. Niezwykły labirynt utworzony przez ostańce jest typowy dla tego obszaru i przypomina nieco Góry Stołowe.

Skalne miasto w Czechach odwiedzane było przez turystów już w XVIII wieku, gdy wzrosło zainteresowanie zwiedzaniem najbliższej okolicy i szukaniem śladów przeszłości. Wśród skał kiedyś mieszkali ludzie, wznoszone były też zamki. Niedostępne tereny dawały świetne schronienie i zapewniały budulec, zarówno dla kamiennych, jak i drewnianych budowli. Do skalnego miasta zjeżdżały prawdziwe sławy, jak August II Mocny, Józef II czy Wolfgang Goethe.

Pod wspólną nazwą kryją się dwie grupy skalne: Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály. Te pierwsze są popularniejsze i chętnie odwiedzane przez zorganizowane grupy. Oba te miejsca są równie piękne i warte zobaczenia. Przyroda jest typowa dla gór. Na miejscu znajdziemy takie rośliny jak fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Zwierzęta maja tam wiele kryjówek, ale mamy szanse spotkać borsuka, bociana czarnego, czaplę, nietoperza, czy żmiję zygzakowatą.

W Teplickich skałach są trzy charakterystyczne punkty: Skalna Brama, skrzyżowanie pod Siekierą oraz rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Najciekawszymi ostańcami są Sfinks, Pies i Niedźwiedź Polarny. Warte uwagi są również Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki i Mały Plac Świątynny. Punkt widokowy, na szczyt którego wiedzie 300 stopni, znajduje się w miejscu, gdzie stał trzynastowieczny zamek. Prawdopodobnie został on spalony przez husytów, a ruiny rozebrała miejscowa ludność.

Po wejściu do Adršpašskich skál dość szybko trafimy na jeziorko, które powstało w dawnej kopalni piasku. Gdy pójdziemy dalej, znajdziemy najbardziej znane skały: Głowę Cukru, Wielbłąda i Orle Gniazdo. Przy Głowie Cukru znajduje się wejście na szlak, który prowadzi do Wielkiej Panoramy, z której rozciąga się widok na całe Skalne Miasto. Kiedy dotrzemy do punktu U Krasnoluda, możemy pójść prosto do przystani łodzi turystycznych, które pływają po Jeziorze Adršpašskim. Na szczytach niektórych skał znajdziemy metalowe skrzynki, a w nich notatnik i długopis. Każdy, kto jest w stanie tam wejść, może dopisać swoje nazwisko i ocenić poziom trudności wspinaczki.

eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
49,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Pośrednik w obrocie nieruchomościami z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacją

Twoja reakcja?

Super
Super
14
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz