Home Kategorie Inspirujące Kultowe sprzęty i symbole PRL-u, za którymi tęsknimy. Ile z nich pamiętacie?

Kultowe sprzęty i symbole PRL-u, za którymi tęsknimy. Ile z nich pamiętacie?

Nie wszyscy pamiętają PRL, ale wiele osób po dziś dzień inspiruje się tym okresem. Wielu młodych ludzi urządza swoje mieszkania na wzór tych ze zdjęć dziadków.

Dzisiaj łatwiej nam zrozumieć, że tamten okres miał swój niepowtarzalny klimat i urok. W dużej mierze dzięki niepowtarzalnym sprzętom, które wiele osób zna, mimo iż nie miały szansy z nich korzystać. Ponadczasowe meble, dodatki, czy sprzęty to symbole tamtych lat. Wspomina się je z uśmiechem na twarzy, a wiele osób nadal za nimi tęskni.

Syfon

Syfon to urządzenie do domowego wytwarzania wody gazowanej. Obecnie w wielu domach jest to po prostu ozdoba na komodzie. W czasach PRL-u świetnie spełniał swoją funkcję w domach wielu Polaków.

Rzutnik

Produkowany w latach 70-tych i 80-tych Diaskop Jacek był ulubionym sprzętem ówczesnych dzieci. Popularny rzutnik pozwalał oglądać kolorowe obrazki rzucane na ścianę.

Meble

To nie są meble ogrodowe. To typowe dla lat 70-tych domowe meble. Na zdjęciu widzimy oryginalny i niezapomniany fotel, a także specyficzne dla tamtych czasów krzesła. Dzisiaj pomimo wielu nowości na rynku i zmieniających się trendów, to właśnie styl PRL jest jednym z najbardziej popularnych. Meble znajdowane są na śmietnikach lub kupowane od babci, a następnie odnawiane. Za renowację takie krzesła czy stołu można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Drzwi harmonijkowe

Uwielbiane przez Polaków drzwi harmonijkowe. To dzięki nim można było zaoszczędzić mnóstwo miejsca. W wielu polskich mieszkaniach takie drzwi znajdowały się w łazienkach, kuchniach czy pokojach dzieci. Zdawać by się mogło, że odeszły już do lamusa, ale na nowo wracają do łask w nowszej wersji. Nie dziwi też fakt, że takie harmonijkowe drzwi są lepszej jakości niż te współcześnie kupione w sieciówce. Wytrzymują one całe lata i dobrze się trzymają.

To może Cię zainteresować:  Słynny zegarek Montana. W latach 70. i 80. każdy chciał taki mieć.

Koraliki

Zasłony z drewnianych lub plastikowych koralików to kolejny element lat 80-tych. Najczęściej wykorzystywano je jako oddzielacze przestrzeni w mieszkaniu. Do dzisiaj zresztą spotkamy je w wielu domach. W czasach PRL-u najczęściej wisiały w drzwiach kuchennych. Podobno miały chronić przed owadami.

Frania

Gdyby przeprowadzić ankietę dotyczącą najpopularniejszych sprzętów z tamtego okresu, pralka Frania z pewnością wygrała by w przedbiegach. To kultowe urządzenie gościło w wielu domach przez lata. Wytwarzana w firmowym SHL w Zakładach Wyrobów Metalowych w Kielcach. Ten niezwykły sprzęt odmienił życie wielu osób. Jej dwucylindryczne komory i emaliowana blacha podbiły serca milionów Polaków. Dzisiaj jako element wystroju wnętrz jest nadal popularna.

Saturator

Upalny dzień na ulicach ówczesnej Polski zachęcał do odwiedzenia saturatora. Kultowy sprzęt na kółkach zachwycał i pomagał gasić pragnienie milionów ludzi. Dostępne były dwa warianty napoju. Jeden tańszy, drugi droższy. Były to woda gazowana oraz ta sama woda, ale z dodatkowo płatnym sokiem. W sklepach popularność zaczęła zyskiwać oranżada w butelkach, ale na ulicach nadal panowała tzw. gruźliczanka. Nazwa pochodzi od wielorazowych szklanych słoików po musztardzie. Gruźliczanka nalewana była do „szklanki”, która po wypiciu zawartości była tylko opłukiwana przez sprzedawcę.

Paprotki

Popularna w PRL-u, dzisiaj równie często spotykana w wielu domach. To niezawodna i niezniszczalna paprotka. Zazwyczaj wkładana do plastikowych białych doniczek. Taka roślina to prawdziwy must have, jeśli chcemy dostroić nasze wnętrze do czasów PRL-u.

Twoja reakcja?

Super
Super
14
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz