Home Kategorie News Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. Automaty do zwrotu opakowań pojawią się w Polsce.
1.80K

Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. Automaty do zwrotu opakowań pojawią się w Polsce.

Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. Automaty do zwrotu opakowań pojawią się w Polsce.

Ministerstwo Klimatu ma w planach wprowadzić polski system kaucyjny, który opierałby się na oddawaniu opakowań zwrotnych do przysklepowych automatów.

Pod koniec stycznia 2020 Ministerstwo Klimatu przedstawiło pomysł systemu kaucyjnego, który miałby sprawić, że recykling w naszym kraju stałby się łatwy i powszechny. Akt prawny może trafić pod obrady rządu latem, a pierwsze automaty pojawią się w sklepach w 2024.

Obecnie w Polsce punkty odbioru odpadów są raczej trudno dostępne. Plastikowe butelki i puszki nie są objęte kaucją, co oznacza, że tylko część opakowań trafia do recyklingu. Wiele sklepów przy przyjmowaniu butelek zwrotnych, wymaga paragonu, co skutecznie zmniejsza zainteresowanie zwrotami. Według Filipa Piotrowskiego z Polskiego Towarzystwa Zero Waste, ogólnopolski system kaucyjny może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu i zaangażuje wszystkich.

Na czym polega system kaucyjny? Klient kupując wodę w plastikowej butelce, napój w puszce, czy piwo, dopłaci przy kasie kaucję za opakowanie. Kwotę będzie mógł odzyskać, oddając butelki w specjalnych automatach ustawionych w każdym markecie.

W wielu krajach Europy system kaucyjny wszedł w krew mieszkańcom i dziś dzięki automatom i ręcznym punktom zbiórki odzyskuje się nawet ponad 90 proc. opakowań. W Polsce stoi już kilka prywatnych automatów, jednak skala odzysku wciąż jest minimalna, a ich działanie ma wyłącznie charakter reklamowy.

– „Do tej pory Ministerstwo Klimatu przeprowadziło dwie tury konsultacji ze specjalistami – pierwsza odbyła się jesienią 2019 r., druga w styczniu 2020 r. W obu rundach rozmów brali udział przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Wstępny projekt ustawy ma być gotowy w marcu 2020 r., jednak nie da się wykluczyć, że dokument będzie wymagał dodatkowych konsultacji, czego skutkiem będzie wydłużenie procesu” – wyznał Filip Piotrowski.

Według członka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, system kaucyjny angażuje obywateli stopniowo, co widać na przykładzie Litwy. System kaucyjny wdrożono tam w 2016 roku, a skuteczność odzysku opakowań wynosiła zaledwie 33%. Obecnie mieszkańcy Litwy mogą pochwalić się ponad 92% skuteczności. Polski system, podobnie jak ten litewski, ma obejmować metalowe puszki, szklane butelki i butelki PET.

Odpowiedzialność za postawienie automatów spoczywać ma na producentach napojów, a do obowiązków właścicieli marketów należeć będzie tylko znalezienie odpowiedniego miejsca. Warto zaznaczyć, że koszt takiej maszyny to kwota rzędu 75 – 150 tys. zł.

– „Komisja Europejska, zdenerwowana faktem, że system w Polsce wciąż nie działa, wpisała w ostatnią dyrektywę odpadową to, że producenci wprowadzający opakowania na rynek muszą pokrywać nie mniej niż 80 proc. kosztów. Dlatego zgodnie z nową ustawą ROP (ustawa o systemie kaucyjnym jest elementem większego projektu o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta) system finansowany będzie przez firmy produkujące napoje. To producenci, a nie sklepy, kupią lub wynajmą automaty” – powiedział Filip Piotrowski.

Według gwarancji, które Polska musi spełnić, system kaucyjny powinien wystartować maksymalnie do 2025 r. Z uwagi jednak na możliwe usterki i komplikacje techniczne oraz konieczność przeprowadzenia testów system powinien zostać uruchomiony już 2024 r.

Zabieg nawilżająco-liftingujący
Zabieg nawilżająco-liftingujący
69,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wieloetapowy zabieg nawilżająco-liftingujący za 69,99 zł i więcej opcji w Centum Medycznym Laser-Med w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz