Home Kategorie News Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. Automaty do zwrotu opakowań pojawią się w Polsce.
1.75K

Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. Automaty do zwrotu opakowań pojawią się w Polsce.

Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. Automaty do zwrotu opakowań pojawią się w Polsce.

Ministerstwo Klimatu ma w planach wprowadzić polski system kaucyjny, który opierałby się na oddawaniu opakowań zwrotnych do przysklepowych automatów.

Pod koniec stycznia 2020 Ministerstwo Klimatu przedstawiło pomysł systemu kaucyjnego, który miałby sprawić, że recykling w naszym kraju stałby się łatwy i powszechny. Akt prawny może trafić pod obrady rządu latem, a pierwsze automaty pojawią się w sklepach w 2024.

Obecnie w Polsce punkty odbioru odpadów są raczej trudno dostępne. Plastikowe butelki i puszki nie są objęte kaucją, co oznacza, że tylko część opakowań trafia do recyklingu. Wiele sklepów przy przyjmowaniu butelek zwrotnych, wymaga paragonu, co skutecznie zmniejsza zainteresowanie zwrotami. Według Filipa Piotrowskiego z Polskiego Towarzystwa Zero Waste, ogólnopolski system kaucyjny może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu i zaangażuje wszystkich.

Na czym polega system kaucyjny? Klient kupując wodę w plastikowej butelce, napój w puszce, czy piwo, dopłaci przy kasie kaucję za opakowanie. Kwotę będzie mógł odzyskać, oddając butelki w specjalnych automatach ustawionych w każdym markecie.

W wielu krajach Europy system kaucyjny wszedł w krew mieszkańcom i dziś dzięki automatom i ręcznym punktom zbiórki odzyskuje się nawet ponad 90 proc. opakowań. W Polsce stoi już kilka prywatnych automatów, jednak skala odzysku wciąż jest minimalna, a ich działanie ma wyłącznie charakter reklamowy.

– „Do tej pory Ministerstwo Klimatu przeprowadziło dwie tury konsultacji ze specjalistami – pierwsza odbyła się jesienią 2019 r., druga w styczniu 2020 r. W obu rundach rozmów brali udział przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Wstępny projekt ustawy ma być gotowy w marcu 2020 r., jednak nie da się wykluczyć, że dokument będzie wymagał dodatkowych konsultacji, czego skutkiem będzie wydłużenie procesu” – wyznał Filip Piotrowski.

To może Cię zainteresować:  Rewolucyjne krople do oczu. Usuną zaćmę bez ingerencji chirurga. To jest przełomowe odkrycie.

Według członka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, system kaucyjny angażuje obywateli stopniowo, co widać na przykładzie Litwy. System kaucyjny wdrożono tam w 2016 roku, a skuteczność odzysku opakowań wynosiła zaledwie 33%. Obecnie mieszkańcy Litwy mogą pochwalić się ponad 92% skuteczności. Polski system, podobnie jak ten litewski, ma obejmować metalowe puszki, szklane butelki i butelki PET.

Odpowiedzialność za postawienie automatów spoczywać ma na producentach napojów, a do obowiązków właścicieli marketów należeć będzie tylko znalezienie odpowiedniego miejsca. Warto zaznaczyć, że koszt takiej maszyny to kwota rzędu 75 – 150 tys. zł.

– „Komisja Europejska, zdenerwowana faktem, że system w Polsce wciąż nie działa, wpisała w ostatnią dyrektywę odpadową to, że producenci wprowadzający opakowania na rynek muszą pokrywać nie mniej niż 80 proc. kosztów. Dlatego zgodnie z nową ustawą ROP (ustawa o systemie kaucyjnym jest elementem większego projektu o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta) system finansowany będzie przez firmy produkujące napoje. To producenci, a nie sklepy, kupią lub wynajmą automaty” – powiedział Filip Piotrowski.

Według gwarancji, które Polska musi spełnić, system kaucyjny powinien wystartować maksymalnie do 2025 r. Z uwagi jednak na możliwe usterki i komplikacje techniczne oraz konieczność przeprowadzenia testów system powinien zostać uruchomiony już 2024 r.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz