Home Kategorie Życie Koronawirus a głosowanie w drugiej turze wyborów. Szumowski mówi, że potrzeba ok. 15 minut, aby się zarazić.

Koronawirus a głosowanie w drugiej turze wyborów. Szumowski mówi, że potrzeba ok. 15 minut, aby się zarazić.

Koronawirus a głosowanie w drugiej turze wyborów. Szumowski mówi, że potrzeba ok. 15 minut, aby się zarazić.

5 lipca w „Gościu Wydarzeń” Polsat News wystąpił Łukasz Szumowski. W trakcie programu minister rozmawiał m.in. o tym, na ile bezpieczne będzie głosowanie w II turze wyborów.

Szumowski przekonywał, że do zakażenia koronawirusem potrzeba ok. 15 minut bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, podczas gdy osoby głosujące przebywają w lokalach wyborczy wyłącznie kilka minut.

Informacje GIS potwierdzają słowa ministra. Inspektorat podaje, że za bezpośredni kontakt fizyczny z osobą chorą, który może skutkować zarażeniem, uważa się np. podanie ręki, przebywanie z chorym w odległości mniejszej niż 2 metry przez więcej niż15 minut czy rozmowę w niewielkiej odległości, niezależnie od długości konwersacji.

GIS wymienia też mieszkanie z osobą, u której potwierdzono zakażenie i przebywanie jako pasażer w odległości do dwóch miejsc od osoby zakażonej w środku transportu zbiorowego, np. samolocie.

Głosowanie w drugiej turze wyborów, w której o fotel prezydencki walczą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, odbędzie się 12 lipca. Przedstawiciele partii rządzącej zachęcają obywateli do wzięcia udziału w głosowaniu. Mateusz Morawiecki przekonywał w trakcie wiecu wyborczego Andrzeja Dudy:

To może Cię zainteresować:  Koronawirus zagraża seniorom. Ktoś postanowił im pomóc. To najsłodsze co zobaczycie.

– „12 lipca zostaną zachowane wszystkie wymogi sanitarne. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju” – mówił premier.

Dodał też, że jest zadowolony z faktu, iż COVID-19 wywołuje coraz mniejsze obawy, bo – jak twierdzi polityk – wirus jest „w odwrocie”.

Szumowski niejako potwierdza słowa premiera.

– „To, że [koronawirus – przyp. red.] jest w odwrocie to widzimy, bo maleją liczby, ale też trzeba wykazywać pokorę i ostrożność, bo widzimy kraje, nawet sąsiednie, gdzie nagle liczby [zakażeń – przyp. red.] wzrastają. Mam nadzieję, że do tego w Polsce nie dojdzie i będziemy mieli cały czas malejące te liczby” – mówił minister.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz