Home Kategorie Życie Ponad 1000 zł dodatku dla polskich matek. Świadczenie dla kobiet, które poświęciły się rodzinie. Jak je zdobyć?
29.54K

Ponad 1000 zł dodatku dla polskich matek. Świadczenie dla kobiet, które poświęciły się rodzinie. Jak je zdobyć?

Ponad 1000 zł dodatku dla polskich matek. Świadczenie dla kobiet, które poświęciły się rodzinie. Jak je zdobyć?

Program mama 4 plus ruszył 1 marca 2019 roku. Dzięki niemu kobiety, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychować dzieci, otrzymają niezbędne do utrzymania środki.

Świadczenie dostać może matka, która wychowała i urodziła, lub tylko wychowała co najmniej czwórkę dzieci. Dodatkowo musi mieć przynajmniej 60 lat. W przypadku ojców, zasiłek mogą otrzymać ci, którzy ukończyli 65 rok życia i wychowali samotnie przynajmniej czwórkę dzieci ze względu na śmierć matki lub porzucenie.

Dodatkowo, aby otrzymać świadczenie mama 4 plus, należy spełnić pewne warunki dochodowe. Jednym z nich jest zaświadczenie, że nie posiada się dochodów zapewniających utrzymanie. Świadczeniobiorca musi mieszkać w Polsce i mieć w niej ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat. Wymagane jest też polskie obywatelstwo lub obywatelstwo kraju członkowskiego UE albo EFTA oraz prawo pobytu, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.

To może Cię zainteresować:  Debata prezydencka: Andrzej Duda został zapytany o 500 plus. Jego odpowiedź może zaskoczyć wielu.

Aby złożyć wniosek o świadczenie, należy dołączyć do niego akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o sprawowaniu opieki nad nimi. Dodatkowo niezbędne są informacje o ich numerach PESEL, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej. Takie dokumenty należy dostarczyć do placówki ZUS lub przesłać przez stronę internetową.

W przypadku osób, które nie pobierają emerytury ani renty, świadczenie wyniesie najniższą emeryturę (1100 zł od marca 2019). W przypadku, gdy świadczeniobiorca pobiera rentę lub emeryturę, świadczenie zostanie wyrównane tak, aby wszystko było wysokości 1100 zł.

Należy pamiętać, że jeśli w wyniku zatrudnienia lub jakiegoś innego świadczenia wzrosną nasze dochody, należy o tym fakcie poinformować ZUS.

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
13
Wow
Wow
7
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
50

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz