Home Kategorie Życie Popierasz darmowe podręczniki dla wszystkich polskich uczniów?
1.29K

Popierasz darmowe podręczniki dla wszystkich polskich uczniów?

Popierasz darmowe podręczniki dla wszystkich polskich uczniów?

Co roku uczniowie otrzymują 300 zł na szkolną wyprawkę. Poza pieniędzmi na wyprawkę, szkoły zapewniają uczniom darmowe podręczniki do nauki. Czy popierasz taki pomysł?

Darmowe podręczniki dla uczniów szkół podstawowych i ówczesnych gimnazjów obowiązują od 2017 roku. Program darmowych podręczników rozwijany jest przez rząd nieprzerwanie od 2014 roku. Finansowane z budżetu państwa są podręczniki do przedmiotów objętych obowiązkową podstawą programową, natomiast do przedmiotów nieobowiązkowych takich jak religia czy etyka, książki należy kupić we własnym zakresie.

Dotacja celowa na zakup podręczników przyznawana jest na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych w podręczniki do zajęć edukacyjnych w kwocie 75 zł na ucznia w przypadku klas I-III, materiały ćwiczeniowe w kwocie do wysokości 50 zł na ucznia w przypadku klas I-III, podręczniki lub materiały edukacyjne w wysokości 140 zł na ucznia klasy IV, 180 zł na ucznia klasy V i VI, 250 zł na ucznia klasy VII i VIII – czytamy w ustawie.

Poza darmowymi podręcznikami, które zapewniają szkoły, rodzice dzieci dostają też 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdej ze swoich pocieh. Jak niedawno mówiła MRPiPS, Marlena Maląg, program „Dobry Start” realizowany jest już trzy lata w przeciągu których do 4,5 mln uczniów trafiło około 3 mld zł. Tegoroczny budżet programu 300 plus będzie kosztować Polaków ok. 1,5 mld zł. Czy to dobry pomysł, aby poza pieniędzmi uczniowie otrzymywali też darmowe podręczniki?

Program “Dobry Start” ma zapewnić przede wszystkim równy dostęp i wyrównać szansę wszystkich dzieci na zdobycie dobrego wykształcenia. Jest skierowany przede wszystkim do tych, którym grozi wykluczenie społeczne. Przypomnijmy, że w trakcie kampanii prezydenckiej, Andrzej Duda złożył kolejne obietnice, które miałyby wyrównać szanse wszystkich dzieci. Prezydent RP zadeklarował zainstalowanie szerokopasmowego internetu w każdym domu. Czy dzieci powinny otrzymywać darmowe podręczniki? A może wszystko powinno pozostać w gestii rodziców?

Zabiegi wyszczuplające
Zabiegi wyszczuplające
49,99 zł
200,00 zł
90 dni
do końca oferty!
5 zabiegów wyszczuplających na wybranych urządzeniach za 49,99 zł i więcej w Studiu Sylwetka w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz