Home Kategorie News Wybory prezydenckie 2020. Jakie są ostateczne wyniki?
10.29K

Wybory prezydenckie 2020. Jakie są ostateczne wyniki?

Wybory prezydenckie 2020. Jakie są ostateczne wyniki?

Wybory prezydenckie 2020 zakończyły się bardzo wyrównanym wynikiem. Z sondażu exit poll dowiedzieliśmy się, że wygrał Andrzej Duda, zdobywając 0,8% przewagi nad Rafałem Trzaskowskim.

Wyniki exit poll pokazały następujące wyniki procentowe kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich:

Andrzej Duda – 50,4%

Rafał Trzaskowski – 49,6%.

Oficjalne wyniki poznamy w ciągu najbliższych dni, jednak trzeba zaznaczyć, że taka różnica mieści się w granicach błędu statystycznego. To oznacza, że równie dobrze prezydentem na kolejne 5 lat może zostać Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski.

Wyniki exit poll są oczywiście wynikami sondażowymi. Wiele osób, które brało udział w głosowaniu, mogło odpowiedzieć na pytanie na kogo głosowali niezgodnie z prawdą. Nadal nie poznaliśmy też wyników głosowania za granicą.

Z przecieków, które do nas dotarły, dowiadujemy się, że głosy z zagranicy dodadzą Rafałowi Trzaskowskiemu około 400 tys. głosów. Nasz informator twierdzi, że Andrzejowi Dudzie dojdzie około 300 tys. głosów.

Jeśli te informacje okażą się być prawdziwe, oznaczałoby to, że będziemy mieli do czynienia z wynikami na granicy 50/50. Co to oznacza?

Polskie prawo przewiduje możliwość zaskarżenia wyników wyborów prezydenckich. Przy takim wyniku najprawdopodobniej stanie się on przedmiotem sprawy w Sądzie Najwyższym.

Jak czytamy w dzienniku ustaw:

– „Protest przeciwko ważności wyborów do Sejmu wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do Sądu Najwyższego.”

Oznacza to, że wyniki wyborów można zaskarżyć dopiero po oficjalnym ogłoszeniu ich przez PKW. Wszelkie wcześniejsze protesty nie będą rozpatrywane przez SN.

Warto też zaznaczyć, że jak przekazał PAP zespół prasowy SN, za dzień podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW należy traktować dzień, w którym wyniki zostały publicznie ogłoszone, a nie ogłoszenia obwieszczenia PKW w Dzienniku Ustaw.

Wybory prezydenckie 2020 zdecydowanie są jednymi z najciekawszych od wielu lat. Kto ostatecznie zostanie prezydentem Polski?

Pakiety day spa w stylu glamour
Pakiety day spa w stylu glamour
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiety day spa w stylu glamour od 99,99 zł w Medical & Beauty Institute

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz