Home Kategorie Inspirujące Niewidomy Mateusz tworzy strony internetowe. Wszystko za darmo, aby pomagać innym.

Niewidomy Mateusz tworzy strony internetowe. Wszystko za darmo, aby pomagać innym.

Niewidomy Mateusz tworzy strony internetowe. Wszystko za darmo, aby pomagać innym.

Mateusz Pawłowski jest niewidomy od urodzenia. Tworzenie stron internetowych to jego pasja. Młody mężczyzna udziela się też charytatywnie. Poznajcie historię tego niezwykłego człowieka.

Mateusz jest absolwentem Technikum Administracyjnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej w Chorzowie. Szkołę ukończył w 2016 roku, a teraz uczy się też fizjoterapii i masażu. Jednak to, czym zajmuje się po godzinach jest jego największą pasją. Mateusz tworzy strony internetowe.

Jak projektuje się strony internetowe nie widząc?

– „Na początku staram się sobie wszystko wyobrazić. Nie znam kolorów. Dla mnie niebieski to tylko niebieski z nazwy, tak samo jest z czerwonym. Dlatego korzystam z autorskiego systemu i pracuję na gotowych szablonach graficznych. Zajmuję się wyłącznie kodowaniem treści. Niestety nie znam języka CSS, który odpowiada za styl czy szablon. A nawet jeśli coś napiszę, to nie jestem w stanie zobaczyć efektu swojej pracy” – mówi Mateusz w wywiadzie.

Wszystko zaczęło się jeszcze w szkole. Pomysł na taki biznes pojawił się zupełnie przypadkiem. Nauczyciel informatyki w ośrodku, gdzie Mateusz się uczył, pokazał mu pewne techniki i autorski sposób tworzenia stron internetowych. Mateusz tworzy strony całkowicie za darmo. Jak sam mówi, chce pomagać małym firmom i fundacjom, których nie stać na płatne projekty stron.

To może Cię zainteresować:  Zaproponował kolegom, aby zgwałcili jego dziewczynę. Niestety na tym nie poprzestał...

W jego portfolio znajduje się już ponad 100 stron stworzonych dla różnych firm, a znajdziemy tam takie działające w branży usługowej, budowlanej, remontowej… wymieniać można w nieskończoność.

Oprócz tego Mateusz udziela się charytatywnie. Prowadzi zajęcia dla dzieci w szkołach, gdzie opowiada o roli osób niewidomych w społeczeństwie. 23-latek chce pokazać, że takie osoby wcale nie muszą być zamknięte w sobie i mogą normalnie uczestniczyć w życiu społecznym. Oprócz tego Mateusz organizuje wydarzenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie, którego jest absolwentem. Jak mówi dyrektor placówki:

– „Robi dużo fajnych rzeczy, kombinuje nam sponsorów, gdy robimy jakieś imprezy. Pisze regulaminy, ściąga ekspertów. Powiedziałbym, że dziś on nam więcej pomaga, niż my jemu.”

A o czym marzy Mateusz Pawłowski?

– „Ciężkie pytanie, chyba znaleźć stabilizacje w życiu, stałą pracę i spokój w życiu prywatnym, mam go dosyć mało przez dużą ilość obowiązków” – mówi.

Mateusz Pawłowski to naprawdę niezwykły młody człowiek, który udowadnia, że bycie niewidomym nie jest żadną przeszkodą w realizowaniu swoich celów i rozwijaniu pasji. Jeśli jesteście zainteresowani działalnością Mateusza, możecie odwiedzić stronę jego projektu ENET, lub zajrzeć na jego profil na facebooku.

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz