Home Kategorie News Wreszcie ustalili kto dostanie bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu.
4.19K

Wreszcie ustalili kto dostanie bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu.

Wreszcie ustalili kto dostanie bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu.

Bon turystyczny obejmie dzieci rodziców pracujących za granicą, a nie otrzymają go emeryci i renciści. Senat zgłosił 65 poprawek do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

Zapadła decyzja, że bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Posłowie odrzucili jednak propozycję Senatu, aby bonem objęci byli też emeryci i renciści, a także część innych propozycji. Kto skorzysta z bonu, a kogo on nie obejmie?

Ustawa powstała w celu wsparcia branży turystycznej, która ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Po zaopiniowaniu części ze zgłoszonych 65 poprawek, zapadły ostateczne ustalenia w sprawie bonu.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. Ogólna wartość świadczeń wyniesie 3,5 mld zł.

Wartość bonu turystycznego wyniesie 500 złotych. Świadczenie będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodu i pobierania dodatku 500+. Będą mogły skorzystać z niego m.in. dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Dla dzieci z niepełnosprawnością bon wyniesie 1000 złotych. Bonem turystycznym objęte zostaną także dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, bon turystyczny przyznawany jest – podobnie jak program “Rodzina 500 plus” – na każde dziecko.

– „To jest trafna poprawka (…). Była popierana przez prezydenta w toku prac w Senacie i była popierana przez rząd” – powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej komisji wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Odrzucono jednak poprawkę Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który wnioskował o rozszerzenie definicji imprezy turystycznej. Gdyby ta poprawka została wprowadzona, z bonu można byłoby sfinansować nie tylko zorganizowaną wycieczkę, lecz także pojedynczą usługę turystyczną jak choćby zamówienie przewodnika czy wynajęcie kajaka. Bonem turystycznym nie zostaną objęci także emeryci i renciści.

Jest to szczególnie ważna poprawka, której odrzucenie na antenie TOK FM komentowała posłanka Lewicy, Magdalen Biejat:

– „To jest poprawka ważna, wyjątkowo zgodziliśmy się co do tego chyba wszyscy na opozycji (…), ponieważ uważamy, że jeżeli ten bon ma rzeczywiście służyć wzmacnianiu sektora turystycznego, to ważne jest, by włączyć do niego emerytów i rencistów nie tylko po to, by zwiększyć liczbę osób mogących z niego korzystać, ale również dlatego, że to specyficzna grupa, która w przeciwieństwie do rodziców dzieci jeździ [na wczasy] również poza sezonem” – tłumaczyła.

Na co będzie można przeznaczyć bon? Będzie można go wykorzystać opłacając m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Ma on też obejmować imprezy turystyczne organizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Bon będzie miał formę cyfrową, co oznacza, że środki nie będą wpłacane na konto bankowe. Świadczenie pozwoli na wielokrotne płacenie nim we wskazanych w ustawie miejscach. Z bonu można korzystać w Polsce do 31 marca 2022 roku.

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Zgodnie z harmonogramem obrad Sejmu, w środę ma się odbyć sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Wszelkie zmiany i decyzje wejdą w życie dopiero po ostatecznym przegłosowaniu ich przez Sejm.

Mezoterapia igłowa twarzy
Mezoterapia igłowa twarzy
149,99 zł
180 dni
do końca oferty!
Mezoterapia igłowa skóry wokół oczu za 59,99 zł i więcej w Kosmetologii Estetycznej i Akademii Mesobelle w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz