Home Kategorie News Przełom w walce z COVID-19. Amerykańska szczepionka wykazuje skuteczność i trafia do ostatniej fazy testów.

Przełom w walce z COVID-19. Amerykańska szczepionka wykazuje skuteczność i trafia do ostatniej fazy testów.

W Polsce poluzowano obostrzenia, ale to nie oznacza, że światowe zagrożenie epidemiczne minęło, a problem z koronawirusem zniknął.

Naukowcy cały czas pracują nad szczepionką i zaczyna to przynosić efekty. Jak informuje Associated Press, szczepionka rozwijana przez Narodowy Instytut Zdrowia oraz koncern Moderna Inc. Wytworzyła odpowiednie przeciwciała u wszystkich 45 wolontariuszy, którzy wzięli udział w pierwszej fazie testów. Nie zauważono przy tym większych skutków ubocznych (poza zmęczeniem i bólem głowy u niektórych pacjentów).

W kolejnym etapie badania objąć mają grupę 30 tys. osób i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepionka mogłaby trafić do masowej produkcji. Jej skala szacowana jest na nawet miliard dawek, zaczynając od 2021.

To może Cię zainteresować:  Do Wenecji zbliża się kolejny przypływ. Mieszkańcy szykują się na najgorsze.

CNBC z kolei ustaliło, że produkcja potencjalnej szczepionki mogłaby ruszyć nawet tego lata. Dzięki temu 300 mln dawek mogłoby być gotowych do początku przyszłego roku.

Warto jednak zaznaczyć, że niedawno pojawiły się też publikacje, które wskazują iż uzyskana dzięki szczepionce odporność może dość szybko zanikać. Zobaczymy co przyniesie przyszłość i wysiłki naukowców.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz