Home Kategorie News Kontrole w polskich domach. Do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary.
49.24K

Kontrole w polskich domach. Do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary.

Kontrole w polskich domach. Do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary.

Abonament RTV to opłata, która wzbudza wiele kontrowersji w czasach, gdy coraz mniej osób korzysta z radia i telewizora. Wiele osób uchyla się od płacenia, za co grozi dotkliwa kara.

Łączna wysokość kar przyznanych w związku z nieuregulowaniem należności z tytułu abonamentu wyniosła ostatnio 6,5 mld zł. Na celowniku kontrolerów pojawili się głównie ci, którzy zakupili odbiornik, ale go nie zarejestrowali.

Kara za brak wpisania do rejestru płatników wynosi 681 zł, czyli równowartość 30 miesięcznych abonamentów RTV. Od stycznia do sierpnia 2020 kontrole przeprowadza Poczta Polska we współpracy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji.

Z abonamentu RTV opłacana jest publiczna telewizja i rząd niejednokrotnie dementował doniesienia, w których była mowa o ewentualnym zniesieniu tej opłaty.

Uiszczanie należności z tytułu abonamentu RTV nie dotyczy wszystkich Polaków. Z tego obowiązku zwolnione są konkretne grupy obywateli.

O zwolnienie z opłacania abonementu RTV mogą starać się użytkownicy po 75 roku życia. Na uprzywilejowanej pozycji są także osoby należące do I grupy inwalidzkiej, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi bądź wojskowymi oraz seniorzy powyżej 60 roku życia, którzy posiadają prawo do emerytury w wysokości nieprzekraczającej 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Aby uzyskać zwolnienie z obowiązku zapłaty, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą stan faktyczny i oświadczenie. KRRiT twierdzi, że z tymi dokumentami należy udać się do urzędu pocztowego.

To może Cię zainteresować:  Ksiądz upokorzył zmarłego na pogrzebie. Powód? Nie przyjmował kolędy...

Stawki za abonament RTV w 2020 r. wynoszą 22,70 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny i radiofoniczny. Jeżeli użytkownik posiada wyłącznie radio to należność, którą musi co miesiąc przekazywać na poczet KRRiT wynosi 7 zł.

W skali roku za telewizor bądź pakiet radio i telewizor trzeba zapłacić 272,40 zł. W przypadku samego radia 12-miesięczny abonament RTV wynosi 84 zł.

Warto pamiętać, że istnieje możliwość wyrejestrowania się ze spisu abonentów RTV. Można to uczynić osobiście w urzędzie pocztowym lub poprzez stronę internetową.

Aby tego dokonać niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości w placówce pocztowej. Jeśli odbiornik zarejestrowany jest na firmę lub instytucję, urzędnik będzie potrzebować przedstawienia upoważnienia lub pełnomocnictwa do wykonywania takich czynności.

Aby wyrejestrować odbiornik przez Internet należy wejść na stronę https://rtv.poczta-polska.pl w zakładkę “Zmiana danych” (wyrejestrowanie odbiorników). Widnieje tam formularz elektroniczny, który trzeba wypełnić i zaakceptować. Po 4 dniach od zgłoszenia użytkownik dostanie dwie kopie formularza zatytułowanego “Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”. Po podpisaniu dokumentów, jeden z nich należy odesłać w terminie nieprzekraczającym 14 dni od daty ich otrzymania.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
19
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
22

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz