Home Kategorie Film Anna Dymna ma urodziny. Nie uwierzycie które. Za jakie role ją uwielbiamy?

Anna Dymna ma urodziny. Nie uwierzycie które. Za jakie role ją uwielbiamy?

Anna Dymna ma urodziny. Nie uwierzycie które. Za jakie role ją uwielbiamy?

Anna Dymna kończy dzisiaj 69 lat. Znana i lubiana aktorka urodziła się 20 lipca 1951 roku. Za jakie role kochają ją Polacy? Czym zajmuje się poza pracą na planie?

Anna Dymna ma w swoim dorobku wiele wspaniałych i niezapomnianych ról, które przyniosły jej uznanie krytyków i miłość widzów. Różnorodne postaci, w które wcielała się, sprawiły, że aktorka nadal zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach wielu Polaków.

Aktorka najbardziej zasłynęła rolą Ani Pawlakówny w filmie „Nie ma mocnych” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, drugiej części trylogii kultowego filmu “Sami swoi”. Wcieliła się tam w postać Ani Pawlakówny, wnuczki Pawlaka (Wacław Kowalski) i Kargula (Władysław Hańcza). Pawlak jest już starszy niż w pierwszej części, ale zdrowie nie pozwala mu na zachowanie swojej ziemi. Nie chce, aby trafiła ona w obce ręce, dlatego zastanawia się nad przekazaniem ziemi swojej wnuczce, osiemnastoletniej Ani. To początek intrygi, która polega na zaplanowaniu jej małżeństwa z młodym technikiem rolnictwa.

Uznanie przyniosła jej też rola w serialu „Królowa Bona” i filmie „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”. Film opowiada historię pięknej Barbary i Zygmunta Augusta (Jerzy Zelnik). Związkowi temu sprzeciwiała się matka króla (Aleksandra Śląska).

To może Cię zainteresować:  Radosław Majdan przekazał nagłą wiadomość o małym Heniu. Wielu fanów jest rozbitych.

Niezapomnianą rolą aktorki była również postać Małgorzaty w serialu „Mistrz i Małgorzata”. Woland (Gustaw Holoubek) spotyka Berlioza (Igor Przegrodzki) oraz poetę działającego pod pseudonimem „Bezdomny” (Jan Jankowski). W szpitalu poznaje Mistrza (Władysław Kowalski), który z kolei potem zakochuje się w pięknej Małgorzacie.

A jest to tylko niewielki wycinek wspaniałych ról, które przyniosły popularność Annie Dymnej. Poza tymi, które przytoczyliśmy wyżej, nie można zapominać o takich kreacjach, jak:

 • „Szerokiej drogi, kochanie” (1971)
 • „Janosik” (1974)
 • „Trędowata” (1976)
 • „Kochaj albo rzuć” (1977)
 • „Do krwi ostatniej…” (1978)
 • „Znachor” (1981)
 • „Śmierć jak kromka chleba” (1994)
 • „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” (2003)
 • „Skazany na bluesa” (2005)
 • [email protected]ść w sieci” (2006)
 • „Dzień babci” (2015).

Poza aktorstwem Dymna udziela się też charytatywnie, co również przysporzyło jej mnóstwo sympatyków. Aktorka wspiera WOŚP oraz fundacje takie, jak „Mam Marzenie” i „Nuta Nadziei”. W 2003 Anna Dymna stworzyła własną fundację „Mimo Wszystko”, której zadaniem jest pomoc osobom niepełnosprawnym w całym kraju.

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz