Home Kategorie Zwierzęta Jest ostateczny wyrok sądu w sprawie… kur oglądających telewizję.

Jest ostateczny wyrok sądu w sprawie… kur oglądających telewizję.

Jest ostateczny wyrok sądu w sprawie… kur oglądających telewizję.

Kury i koguty ozdobne nie są zwierzętami domowymi – orzekł Sąd Okręgowy.

Chodzi o sprawę mieszkańców Tarnowa, którzy nie mogą spać przez kury i koguty sąsiada z bloku. Po interwencjach, które nie przyniosły efektów, straż miejska skierowała sprawę do sądu.

Miejscowe przepisy nie pozwalają hodować zwierząt gospodarskich poza wyznaczonymi terenami. Właściciel zwierząt przekonywał jednak, że jego drób to zwierzęta domowe, bo wpuszcza je do wnętrza budynku, zakłada pieluszki i np. ogląda wspólnie z nimi telewizję, czy relaksuje się na balkonie.

Te argumenty nie przekonały jednak Sądu Rejonowego, który orzekł, że kury i koguty niezależnie od swoich walorów są zwierzętami gospodarskimi.

Wyrok został podtrzymany przez Sąd Okręgowy, do którego odwoływał się właściciel ozdobnych kur.

Sędzia Tomasz Kozioł cytowany przez “Radio Kraków” podkreślił, że pojęcie zwierzęcia domowego jest ściśle określone w prawie.

– „Zgodnie z ustawą o Ochronie Zwierząt rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu. Utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza. Tutaj nie ma słowa w tej definicji o pewnej relacji emocjonalnej pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Oczywiście ona jest bardzo ważna i tutaj deklarowanie przywiązania do tych zwierząt jest ujmujące. Nie ma co do tego wątpliwości” – stwierdził sędzia.

– „Trzeba powiedzieć jasno, że kura nie jest zwierzęciem tradycyjnie przebywającym wraz z człowiekiem w jego domu. I nie jest zwierzęciem, które jest tradycyjnym towarzyszem człowieka. Jest zwierzęciem gospodarskim, hodowlanym. Żadną miarą nie może być traktowana – w obiektywnej ocenie prawnej – jako zwierzę domowe. Nie odpowiada po prostu tym warunkom przewidzianym przez ustawę” – dodał Kozioł.

Właściciel drobiu został ukarany naganą. Wyrok jest ostateczny.

Masaż gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami
79,99 zł
140,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Godzinny masaż całego ciała od 49,99 zł i więcej w Studio Figura - Bydgoszcz (do -53%) – tylko dla kobiet

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz