Home Kategorie Niesamowite WOPR testuje ratowniczego drona. Uratuje osobę ważącą nawet 150 kg.

WOPR testuje ratowniczego drona. Uratuje osobę ważącą nawet 150 kg.

WOPR w Międzyzdrojach od początku sezonu testuje drona, który ma pomóc ratować tonących. Specyfikacja pozwala mu uratować osobę ważącą nawet 150 kg.

Z testów wynika, że dron potrzebuje zaledwie około 30 sekund na dotarcie do tonącego. Ratownikom zajmuje to 5 razy więcej.

– „Na razie jest w fazie testów. Może nam pomóc przy holowaniu osoby na brzeg, czy akcji poszukiwawczej, gdy tworzymy tak zwany sznur życia.  Dodatkowo możemy go użyć na dalsze odległości, jest wyposażony w hol na którym jest zamontowana jest bojka. Może szybko dotrzeć i zrzucić hol z bojką, aby osoba tonąca złapała się i czekała do przypłynięcia motorówki z ratownikami” – mówi w rozmowie z Twoim Radiem Piotr Golian, ratownik z Międzyzdrojów.

– „Robiliśmy testy, dron bez problemu przeholował naszą koleżankę ważącą 60 kilogramów na odległość 50 metrów. Myślę, że drony są przyszłością w ratownictwie. Na razie nie używamy go stricte ratowniczo, bo musimy się wszystkiego nauczyć, żeby robić to profesjonalnie” – dodaje.

Jedna z operatorek urządzenia, Anna Kruk, tłumaczy, że przeszła specjalne szkolenie z obsługi urządzenia.

– „Dzięki temu możemy wykonywać loty dronem poza zasięgiem wzroku, a także loty po zmroku.”

Dron wyposażony w kamerę ma służyć nie tylko do poszukiwań w wodzie, ale też w przypadku zaginięć dzieci na plaży. Ratownicy z Międzyzdrojów przewidują, że niedługo skończą testy i jeszcze w tym sezonie urządzenie będzie wykorzystywane.

Lot paralotnią w tandemie
Lot paralotnią w tandemie
199,99 zł
300,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Lot paralotnią ze szkoleniem (199,99 zł) i nagraniem wideo (od 219,99 zł) w Szkole Paralotniowej Albatros (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz