Home Kategorie News Sprzedaż alkoholu przez internet. Jest poselski projekt.
282

Sprzedaż alkoholu przez internet. Jest poselski projekt.

Sprzedaż alkoholu przez internet. Jest poselski projekt.

Sprzedaż alkoholu przez internet ma wspomóc małych producentów i dystrybutorów alkoholi rzemieślniczych dotkniętych epidemią – uważają posłowie KP-PLS-Kukiz’15.

Projekt, który w połowie lipca trafił do wykazu sejmowych prac, ma wspomóc kilka tysięcy podmiotów, np. producentów lokalnych cydrów, piw czy innych napojów alkoholowych, którzy w efekcie ustawowego zamknięcia restauracji i barów stracili możliwość sprzedawania swoich produktów.

Wskazano, że branża ta posiada możliwość otwarcia nowych kanałów sprzedaży (internetu), ale aby mogła z nich skorzystać, należy zmienić przepisy, które uchwalone były blisko 40 lat temu.

Przypomniano też, że obecne przepisy rygorystycznie zabraniają sprzedaży alkoholu poza określonym w zezwoleniu punktem sprzedaży, a konsekwencją jest kara finansowa i utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na okres minimum 3 lat.

Autorzy proponują, aby zezwolić przedsiębiorcom na sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu, ale skorzystać z tego mogły tylko firmy, które posiadają już aktualne zezwolenie na sprzedaż alkoholu, „w tym podmioty, których działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, na podstawie umowy zawieranej na odległość”.

Podkreślono, że „punkt sprzedaży, musi być fizycznym miejscem spełniającym określone przepisami wymagania” i „niedopuszczalne jest otrzymanie zezwolenia wyłącznie na sklep internetowy”.

Zaznaczono, że rozwiązanie takie nie zwiększy dostępności alkoholu poprzez zwiększenie ilości punktów sprzedaży, a tylko umożliwi sprzedaż produktu przez podmiot, który zezwolenie już posiada.

– „Zwracamy też uwagę, że postulowany model sprzedaży obowiązuje w większości państw UE. Państwa, które nie wyrażały dotąd zgody na sprzedaż z dostawą, zapisy zezwalające na taki rodzaj sprzedaży wprowadziły w ostatnich dniach w swoich pakietach antykryzysowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

– „Sprzedaż wprost do konsumentów pozostających zgodnie z wezwaniem rządu, w domowej izolacji, jest jedyną szansą na przetrwanie tysięcy producentów i dystrybutorów, zachowanie utrzymywanych przez nich miejsc pracy oraz ocalenie źródeł utrzymania dla przedsiębiorców, pracowników oraz ich rodzin a także przychodów skarbu państwa z tytułu podatków dochodowych, podatku VAT oraz akcyzy” – napisano.

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Wybrany masaż ciała lub twarzy
Wybrany masaż ciała lub twarzy
49,00 zł
70,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż ciała (od 49 zł) lub twarzy (79 zł) w Gabinecie Masażu Amedo

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz