Home Kategorie News Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu. Wiele osób będzie wściekłych.
12.34K

Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu. Wiele osób będzie wściekłych.

Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu. Wiele osób będzie wściekłych.

Piec węglowy zgodnie z zaleceniami powinien być wymieniony na bardziej ekologiczny, opierający się na innym paliwie. Okazuje się, że urzędnicy będą chcieli wiedzieć, kto ma jakie piece w domu.

O tym, jaki mamy piec, trzeba będzie poinformować w specjalnym liście, który otrzymają właściciele domów od gminy. Wysyłane są one ze względu na wprowadzenie rejestru źródeł spalania. Obywatel musi w nim podać wiele technicznych danych pieca, z czym wiele osób ma problemy.

W kwestionariuszu należy podać na jakiego typu paliwo działa piec, podać jego klasę, moc, rok produkcji i instalacji, a także sprawność cieplną. Dodatkowo w zamieszczonej instrukcji złożenia kwestionariusza zaznaczono, że wypełnienie ankiety jest obowiązkowe. Jeśli jej nie wypełnimy, urzędnicy zrobią to za nas.

– „Za nieprzesłanie kwestionariusza mandatu nie ma. Ale zgodnie z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wpisuje się, że dana osoba ma kocioł węglowy, pozaklasowy. Przyszłościowo może zdarzyć tak, że do takiej osoby urząd przyśle list z nakazem wymiany urządzenia” – poinformowało redakcję WP biuro firmy robiącej audyt środowiskowy w gminie Nieporęt.

Rejestr przede wszystkim ma służyć do zbierania danych o walce ze smogiem. Dzięki ewidencji urzędnicy mają odnajdywać osoby, których nie stać na wymianę piece. To ma z kolei pomóc we wdrażaniu programu dopłat dla takich osób. Dodatkowo, jak informuje WP, dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do pieców, które nie spełniają norm Unii Europejskiej.

Rejestr będzie musiał być wypełniony także przez właścicieli magazynów, kościołów, lokali firmowych, szkół, gospodarstw rolnych, szpitali etc. Kwestionariusz będzie musiał być wypełniony także przez zarządców nowych budynków, czas będą mieli do 31 marca 2021. Deklaracje można złożyć elektronicznie, przez ankietera, lub samemu zanosząc je do gminy. Ostatecznie trafią one do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Całodniowe wejście do sali zabaw
Całodniowe wejście do sali zabaw
22,99 zł
39,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Sala zabaw: nieograniczone czasowo wejście dla dzieci od 22,99 zł w 4Kids w Tychach (do -46%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz