Home Kategorie Życie Emerytury dla księży. Polacy mówią „dość”! Księża w Polsce mogą liczyć nawet na kilkanaście tys. zł.

Emerytury dla księży. Polacy mówią „dość”! Księża w Polsce mogą liczyć nawet na kilkanaście tys. zł.

Emerytury dla księży. Polacy mówią „dość”! Księża w Polsce mogą liczyć nawet na kilkanaście tys. zł.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że emerytury księży powinny być finansowane wyłącznie ze składek własnych Kościoła, bez wsparcia państwa – wynika z sondażu Super Expressu.

Księża w Polsce otrzymują emeryturę z ZUS-u, a także Funduszu Kościelnego, dzięki czemu mogą liczyć na podwójną waloryzację świadczeń. To jednak nie wszystko, bo dochodzą do tego dodatki takie, jak 13 emerytura czy zapowiadana „czternastka”, a także 500 plus dla niesamodzielnych seniorów.

To wszystko sprawia, że niektórzy księża mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych emerytury co miesiąc, czyli więcej niż przeciętny senior.

Co ważne, nie płaci za nie Kościół, a finansowany z budżetu państwa Fundusz Kościelny. Super Express przypomina, że jeszcze w 1990 roku rząd wypłacał Kościołowi jedynie 2,1 mln zł, a pod koniec lat 90-tych było to już niemal 30 mln zł. Rekordowe 176 mln zł wypłacono w 2018 roku. W 2019 było to 171 mln.

Super Express zapytał Polaków czy w ich ocenie emerytury duchownych powinny być wypłacane ze składek własnych Kościoła, bez wsparcia państwa. W sondażu z dość wysoką próbą, bo liczącą 50 tys. osób, zdecydowana większość, bo aż 92 proc. odpowiedziała na powyższe pytanie twierdząco. Jedynie 6 proc. uczestników sondażu uważa, że państwo powinno nadal finansować świadczenia emerytalne księży. Pozostałe 2 proc. ankietowanych nie miało w tej kwestii zdania.

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
325,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Rezonans magnetyczny kręgosłupa (od 325 zł) lub głowy (355 zł) i więcej opcji w Centrum Medycznym Enel-Med – 3 miasta

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
13

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz