Home Kategorie News Ma powstać nowe województwo „warszawskie”. Co sądzicie o nowym pomyśle?

Ma powstać nowe województwo „warszawskie”. Co sądzicie o nowym pomyśle?

Ma powstać nowe województwo „warszawskie”. Co sądzicie o nowym pomyśle?

Województwo warszawskie może być kolejną zmianą administracyjną wprowadzoną przez rząd. Wiele wskazuje na to, że już niedługo stolica naszego kraju zostanie wyodrębniona w województwa mazowieckiego.

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do nieoficjalnych doniesień prosto z obozu Zjednoczonej Prawicy. Przedstawiciele medium wskazują, że politycy większości parlamentarnej chcą zmienić obowiązujący podział administracyjny Polski. Niewykluczone, że Warszawa zostanie wyodrębniona z województwa mazowieckiego. To oznacza, że mieszkańcy stolicy będą przynależeć do nowego województwa. Ta sytuacja doprowadziłaby do kolejnych, lokalnych wyborów samorządowych.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z “DGP” wskazują, że decyzja ta musi zostać podjęta jak najszybciej. Wszystko przez wzgląd na nowy budżet unijny. Niezbędne będzie zgłoszenie 17, a nie 16 województw do podziału środków z regionalnych programów operacyjnych na lata 2021-2027. Anonimowy polityk Zjednoczonej Prawicy wskazuje, że projekt w sprawie utworzenia województwa warszawskiego jest już przygotowywany.

Gazeta wyjaśnia też, że według nieoficjalnych doniesień już do końca lipca posłowie i posłanki zmierzą się z inicjatywą PiS. Pod koniec sezonu wakacyjnego parlamentarzyści głosować będą w sprawie projektu o utworzeniu województwa warszawskiego. Według dziennikarzy, całe przedsięwzięcie sfinalizowane miałoby być do końca września.

To może Cię zainteresować:  Dramat na warszawskiej Białołęce. Zerwany balkon przygniótł mężczyznę.

Inicjatywa Zjednoczonej Prawicy oburzyła marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika. W rozmowie z “DGP” przedstawiciel PSL-u uznał, że obóz rządzący kieruje się jedynie politycznymi interesami. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o próbę ataku na polskie samorządy.

Województwo warszawskie miałoby objąć tereny stolicy oraz miejscowości nazywanych powszechnie “obwarzankiem”. Są to gminy znajdujące się w okolicach miasta stołecznego Warszawa. Wciąż nie wiemy, jak miałyby wyglądać okręgi wyborcze przy przeprowadzeniu ewentualnego głosowania do samorządu województwa mazowieckiego oraz warszawskiego. Możemy jednak z pewnością stwierdzić, że najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości doprowadzi do niejednego konfliktu na linii rząd-opozycja.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz