Home Kategorie News Lech Kaczyński będzie uwieczniony na banknocie. Znamy plany NBP.
4.39K

Lech Kaczyński będzie uwieczniony na banknocie. Znamy plany NBP.

Lech Kaczyński zostanie uwieczniony na banknocie. Tak wynika z planu emisji banknotów i monet Narodowego Banku Polskiego na rok 2021. Były prezydent znajdzie się na nominale 20 zł.

Plotka stała się prawdą. Lech Kaczyński, który zginał tragicznie w katastrofie samolotu TU-154M pod Smoleńskiem w 2010, trafi a banknot.

Z planu emisji banknotów i monet NBP na 2021 rok wynika, że będzie to kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł. Temat banknotu brzmi „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”. Szacunkowa wielkość emisji wyniesie ok. 60 tys. egzemplarzy, a do obiegu wejdzie ona w listopadzie 2021.

Wirtualna Polska informowała wcześniej o planach umieszczenia byłego prezydenta na banknocie. Jak ustalili, był to pomysł polityków PiS, którzy w ten sposób chcieli upamiętnić tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego.

– „Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie” – mówiła w styczniu 2020 roku Ewa Cicholska z PiS.

Umieszczenie wizerunku prezydenta na banknocie popierała też posłanka Barbara Dziuk.

– „Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy” – tłumaczyła.

Przypomnijmy, że Lech Kaczyński znalazł się już na srebrnej monecie wybitej w 2010 roku. Upamiętniała ona tragedię z 10 kwietnia 2010 roku.

eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
49,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Pośrednik w obrocie nieruchomościami z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacją

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
10
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
20

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz