Home Kategorie News Gigantyczna eksplozja w mieście. Wielu rannych. Są uwięzieni pod gruzami.

Gigantyczna eksplozja w mieście. Wielu rannych. Są uwięzieni pod gruzami.

Ogromna eksplozja wstrząsnęła centrum Bejrutu, wyrzucając w powietrze chmurę pyłu. Do wybuchu doszło w stołecznym porcie Libanu. Co najmniej 10 osób nie żyje, wiele jest rannych.

Według libańskiego dyrektora generalnego ds. bezpieczeństwa, źródłem wybuchu nie były fajerwerki, a magazynowane silne materiały wybuchowe.

– „Wybuch został spowodowany saletrą sodową, którą skonfiskowano ze statku ponad rok i umieszczono w magazynie” – przekazują źródła zbliżone do służb bezpieczeństwa.

Libański rząd ogłosił środę dniem narodowej żałoby w intencji ofiar i rannych po eksplozji w porcie.

Nie żyje co najmniej 10 osób, a wiele jest rannych – podaje resort zdrowia. Pojawiają się też pierwsze doniesienia o przepełnionych szpitalach w stolicy. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że lekko ranne zostały żona i córka premiera Libanu. Dziennikarze informują o całkowitym chaosie, akcji ratunkowej i martwych ludziach na ulicach.

– „Libański prezydent wydał rozkaz wojskom do patrolowania ulic Bejrutu w miejscu wybuchu, a także na przedmieściach stolicy w celu zapewnienia bezpieczeństwa” – przekazała Narodowa Agencja Informacyjna.

To może Cię zainteresować:  Uprowadzony w Anglii Polak zmarł w wyniku tortur. Miał poparzone ponad 75% ciała.

– „Ponad 30 zespołów ratownictwa zareagowało na wybuch w porcie. Prosimy o ułatwienia dla przejazdu karetek” – apeluje Libański Czerwony Krzyż.

Nad miastem unosi się dym po eksplozji. W mieście co chwilę słychać też syreny alarmowe pogotowia i policji.

Władze informują o wszelkich szkodach nawet w promieniu 10 km od wybuchu. Na razie nic nie wskazuje na atak.

To może Cię zainteresować:  Dżuma w Chinach. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia.

– „Izrael nie ma i nie miało nic do czynienia z tym incydentem” – przekazał anonimowo jeden z izraelskich urzędników w rozmowie z Al Jazeerą.

BBC podaje, że do eksplozji doszło kilkadziesiąt godzin przed werdyktem w sprawie byłego premiera Rafika Haririego.

Trybunał ONZ ma wydać wyrok w procesie zaocznym wobec czterech podejrzanych o morderstwo polityka przy użyciu samochodu-pułapki. Wspierana przez Iran grupa Hezbollah konsekwentnie zaprzecza jakiejkolwiek roli w jego śmierci. Werdykt zostanie wydany w piątek.

Doniesienia o eksplozji pojawiają się też w kontekście politycznych napięć w Libanie. Na ulicach stolicy tego kraju dochodzi ostatnio do demonstracji przeciwko rządowi, który próbują walczyć z największym kryzysem gospodarczym od czasu wojny domowej w latach 1975-1990.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz