Home Kategorie News Zatrzymano pierwszych aktywistów LGBT+. Policja chwali się na Twitterze.
646

Zatrzymano pierwszych aktywistów LGBT+. Policja chwali się na Twitterze.

Zatrzymano pierwszych aktywistów LGBT+. Policja chwali się na Twitterze.

Warszawska policja pochwaliła się aresztowaniami aktywistów odpowiedzialnych za zawieszenie tęczowych flag na pomnikach. Oburzeni są politycy opozycji.

Policja poinformowała o zatrzymaniach na Twitterze:

– „W związku z obrazą uczuć religijnych i znieważeniem warszawskich pomników, stołeczni policjanci do sprawy zatrzymali pierwsze osoby podejrzane. Trafiły one do policyjnego aresztu. Czynności trwają. Zatrzymanie pozostałych to jedynie kwestia czasu” – chwalą się stołeczni policjanci.

Oburzeni działaniami policji są politycy opozycji:

– „Zamiast ścigać przestępców, Policja i Prokuratura naprawdę ścigają aktywistki za wieszanie flag i robienie zdjęć? Komuś, tak jak mi, może się nie podobać sam pomysł na happening, ale zatrzymanie za to ludzi przekracza wszelkie granice państwa prawa” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Postępowanie policji skrytykował również opozycyjny dziennikarz Przemysław Szubartowicz:

– „Wieszanie flag LGBT na pomnikach czy na figurze Chrystusa to dobry temat do debaty, publicystyki, polityki, kłótni czy sporu światopoglądowego. Ale zatrzymywanie przez policję autorów tych prowokacji to skandal. Co to ma być? Państwo policyjne czy państwo wyznaniowe?” – zapytał.

Przeciwko zatrzymaniom protestuje również Kampania Przeciw Homofobii:

– „Ponowne represje i zastraszanie: Margot i Łania ze #StopBzdurom zostały zatrzymane przez policję. Nie ma wątpliwości, że było to motywowane politycznie! Władza chce nas zastraszyć. Ale my się nie damy! Będziemy głośno domagać się swoich praw!” – napisała organizacja.

Zawiadomienie w sprawie przestępstwa obrazy uczuć religijnych złożył do prokuratury Sebastian Kaleta. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w czwartek na jego wniosek postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez nałożenie na nie tęczowych flag i masek.

Zgodnie z art. 196 kodeksu karnego „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Sąd zajmujący się sprawą aktywistów będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, czy tęczowa flaga obraża uczucia religijne Katolików.

Stylizacja hybrydowa
Stylizacja hybrydowa
49,00 zł
179 dni
do końca oferty!
Stylizacja hybrydowa od 49 zł w Salonie Piękności Babeczka

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz