Home Kategorie News Sąd: konstytucja nie pozwala karać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa oraz zakazu przemieszczania się.

Sąd: konstytucja nie pozwala karać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa oraz zakazu przemieszczania się.

Sąd: konstytucja nie pozwala karać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa oraz zakazu przemieszczania się.

Sąd Rejonowy w Kościanie uznał, że konstytucja nie pozwala karać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa, a także zakazu przemieszczania się.

Sprawa swój początek ma 19 kwietnia, kiedy to policja chciała ukarać mandatem mieszkańca gminy Czempiń, który to wybrał się z rodziną na wycieczkę rowerową i nie zasłonił ust ani nosa. Było to niecały miesiąc po wprowadzeniu rządowego rozporządzenia o stanie epidemii na terenie całej Polski w związku z COVID-19 oraz wielu surowych restrykcji dla obywateli.

Mężczyzna nie przyjął mandatu i został wezwany na policję. Tam dowiedział się, że usłyszy zarzut złamania nakazu przemieszczania się, bo według policji, jadąc na rowerze, nie zaspokajał niezbędnej życiowej potrzeby. Zakwalifikowano to jako popełnienie wykroczenia z art. 54 kodeksu wykroczeń. Skończyło się wnioskiem policji do Sądu Rejonowego w Kościanie, który rozpoznał sprawę na niejawnym posiedzeniu.

Sędzia Agnieszka Olszewska odmówiła wszczęcia postępowania, powołując się na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód. Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń uznając w tym wypadku za blankietową normę.

Okulary i soczewki do-85%
Okulary i soczewki do-85%
39,00 zł
149,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Soczewki (39 zł) lub 49 zł za groupon zniżkowy wart 300 zł na okulary i więcej w Soczewki24.pl – 25 lokalizacji
To może Cię zainteresować:  Wiemy kiedy mogą powrócić maseczki. Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń.

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz