Home Kategorie Życie 10 tys. zł kary za rozdawanie maseczek. Sprawę bada sanepid.

10 tys. zł kary za rozdawanie maseczek. Sprawę bada sanepid.

10 tys. zł kary za rozdawanie maseczek. Sprawę bada sanepid.

Dyrektor domu kultury w Świebodzicach otrzymała 10 tys. zł kary za zorganizowanie akcji rozdawania maseczek.

Dyrektorka domu kultury wraz z pracownikami zorganizowała akcję, w której na rynku rozdawali mieszkańcom miasta własnoręcznie uszyte maseczki. Zainteresowanie było spore. Maseczki rozdawano 23 kwietnia, kiedy jeszcze były problemy z ich dostępnością.

Policja uznała, że doszło do naruszenia wprowadzonego zakazu zgromadzeń i wszczęła postępowanie. Zawiadomiła też miejscowy sanepid, który 28 maja ukarał dyrektorkę karą 10 tys. zł za naruszenie zakazu organizowania zgromadzeń.

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że nałożenie kary nastąpiło z naruszeniem prawa i zaskarżył decyzję sanepidu do Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Karę kwestionuje też sama dyrektorka domu kultury. Jej pełnomocnik wskazuje, że rozdawanie uszytych w ramach wolontariatu masek w żaden sposób nie wyczerpuje definicji zgromadzenia objętej zakazem. Podkreśla też, że wobec ukaranej prowadzone jest śledztwo w sprawie „sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób”. To z kolei ma świadczyć o niezgodności procedur, które umożliwiają karanie i w trybie karnym, i administracyjnym za to samo zdarzenie.

Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną decyzję sanepidu i zwrócił mu sprawę do ponownego rozpatrzenia.

To może Cię zainteresować:  Obowiązek noszenia maseczek w Polsce? Minister zdrowia zapowiada zmiany.

W uzasadnieniu czytamy, że nie jest jasne, czy pani Katarzyna brała udział w rozdawaniu maseczek w związku z wykonywaniem przez nią czynności zawodowych lub zadań służbowych. To zwalniałoby ją z obowiązku stosowania się do ograniczeń.

Wybrany masaż: 30 lub 60 minut
Wybrany masaż: 30 lub 60 minut
44,99 zł
90,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż od 44,99 zł w Studiu Masażu Michał Welter w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz