Home Kategorie News Oświadczenie UE w sprawie wydarzeń na Białorusi. “Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych”

Oświadczenie UE w sprawie wydarzeń na Białorusi. “Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych”

Szef Unijnej Dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz ds. sąsiedztwa i roszerzenia Oliver Valeryhi wydali oświadczenie w którym potępiają przemoc oraz działania służb na Białorusi.

– “Unia Europejska wielokrotnie wyrażała swoje oczekiwania co do prawidłowego przeprowadzenia tych wyborów. Noc wyborów naznaczona była nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemocą państwa wobec pokojowych demonstrantów. Podobno spowodowało to śmierć jednego obywatela, a wielu innych zostało rannych. Potępiamy przemoc i wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych ostatniej nocy. Białoruskie władze muszą zapewnić poszanowanie podstawowego prawa do pokojowych zgromadzeń“- tak napisali dygnitarze w wydanym niedawno oświadczeniu.

Zwrócili jednocześnie uwagę na fakt, że Białorusini mają prawo oczekiwać dokładnego policzenia głosów i Centralna Komisja Wyborcza, powinna opublikować wyniki, które odzwierciedlą decyzje podjęte przez naród białoruski.

To może Cię zainteresować:  11-letnia dziewczynka potrącona na pasach. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Ruszyli za nim świadkowie.

– “Tylko przestrzeganie praw człowieka, demokracja oraz wolne i uczciwe wybory zagwarantują stabilność i suwerenność na Białorusi. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój wydarzeń, aby ocenić, jak dalej kształtować reakcję UE i stosunki z Białorusią w obliczu rozwijającej się sytuacji“- stwierdzili obaj.

Ponadto, do Kijowa zostały wystosowane liczne apele osób, które są mocno zaniepokojone panującą sytuacją.

– “Wolność słowa i protestowania to podstawowe zasady w Europie. Przemoc i represje wobec pokojowych demonstrantów na Białorusi są niedopuszczalne i muszą się skończyć. Należy zapewnić przejrzystość procesu wyborczego” – tak stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli.

To może Cię zainteresować:  Zapierające dech w piersiach oświadczenie Cichanouskiej. "Wielu obywateli mnie znienawidzi"

Von Der Leyen z kolei napisała, że “W Europie nie ma miejsca na prześladowanie i brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów. Podstawowe prawa na Białorusi muszą być szanowane. Wzywam władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów we wczorajszych wyborach

Wstępne wyniki wyborów na Białorusi wykazały, że zwyciężył w nich Aleksander Łukaszenko, urzędujący obecnie prezydent Białorusi. Według wstępnych szacunków zdobył on 80,23 procent głosów. Jego najpoważniejsza rywalka czyli Swiatłana Cichanouska uzyskała zaledwie 9,9 procent głosów.

Fotokalendarz A3 pionowy
Fotokalendarz A3 pionowy
23,90 zł
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 23,90 zł: 13-stronicowy fotokalendarz A3 pionowy z Twoimi zdjęciami na Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz