Home Kategorie News Oświadczenie UE w sprawie wydarzeń na Białorusi. “Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych”

Oświadczenie UE w sprawie wydarzeń na Białorusi. “Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych”

Szef Unijnej Dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz ds. sąsiedztwa i roszerzenia Oliver Valeryhi wydali oświadczenie w którym potępiają przemoc oraz działania służb na Białorusi.

– “Unia Europejska wielokrotnie wyrażała swoje oczekiwania co do prawidłowego przeprowadzenia tych wyborów. Noc wyborów naznaczona była nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemocą państwa wobec pokojowych demonstrantów. Podobno spowodowało to śmierć jednego obywatela, a wielu innych zostało rannych. Potępiamy przemoc i wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych ostatniej nocy. Białoruskie władze muszą zapewnić poszanowanie podstawowego prawa do pokojowych zgromadzeń“- tak napisali dygnitarze w wydanym niedawno oświadczeniu.

Zwrócili jednocześnie uwagę na fakt, że Białorusini mają prawo oczekiwać dokładnego policzenia głosów i Centralna Komisja Wyborcza, powinna opublikować wyniki, które odzwierciedlą decyzje podjęte przez naród białoruski.

– “Tylko przestrzeganie praw człowieka, demokracja oraz wolne i uczciwe wybory zagwarantują stabilność i suwerenność na Białorusi. Będziemy nadal uważnie śledzić rozwój wydarzeń, aby ocenić, jak dalej kształtować reakcję UE i stosunki z Białorusią w obliczu rozwijającej się sytuacji“- stwierdzili obaj.

Ponadto, do Kijowa zostały wystosowane liczne apele osób, które są mocno zaniepokojone panującą sytuacją.

– “Wolność słowa i protestowania to podstawowe zasady w Europie. Przemoc i represje wobec pokojowych demonstrantów na Białorusi są niedopuszczalne i muszą się skończyć. Należy zapewnić przejrzystość procesu wyborczego” – tak stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli.

Von Der Leyen z kolei napisała, że “W Europie nie ma miejsca na prześladowanie i brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów. Podstawowe prawa na Białorusi muszą być szanowane. Wzywam władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów we wczorajszych wyborach

Wstępne wyniki wyborów na Białorusi wykazały, że zwyciężył w nich Aleksander Łukaszenko, urzędujący obecnie prezydent Białorusi. Według wstępnych szacunków zdobył on 80,23 procent głosów. Jego najpoważniejsza rywalka czyli Swiatłana Cichanouska uzyskała zaledwie 9,9 procent głosów.

eKurs: dogoterapia, felinoterapia
eKurs: dogoterapia, felinoterapia
89,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Instruktor dogoterapii lub felinoterapii za 89 zł i więcej opcji w Agencji Promocji Sportu For Fame

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz