Home Kategorie News Blokada Internetu na Białorusi. To efekt zamieszek po wyborach prezydenckich.

Blokada Internetu na Białorusi. To efekt zamieszek po wyborach prezydenckich.

Strony opozycji są zablokowane, a porozumiewanie się przez komunikatory internetowe jest mocno utrudnione – tak mówi Stepan Sviatlou, założyciel niezależnych mediów znanych jako “Nexta”.

Ograniczenia związane z funkcjonowaniem internetu na Białorusi, są bezpośrednio związane z wyborami oraz zamieszkami, do których doszło po ogłoszeniu wyników głosowania.

Stepan Sviatlou był gościem “Nowego Dnia Polsat News”, gdzie dostarczył kilku ciekawych informacji. Wskazał między innymi na fakt, że zdjęcia i filmy z niedzielnych zamieszek, pochodzą bezpośrednio od ludzi, który byli na miejscu. Nie  są to zdjęcia reporterów, tylko prawdziwe wydarzenia, uwiecznione przez ludzi.

Założyciel “Nexta” przekazał również, że internet globalny na terenie Białorusi nie działa tak jak powinien. Zablokowane są zarówno strony internetowe opozycji jak i również mediów niezależnych. Ponadto Sviatlou wskazuje także na to, że Youtube oraz media społecznościowe takie jak na przykład Twitter, nie funkcjonują tak jak powinny.

– “Komunikatory działają, ale mimo to porozumiewanie się przez nie jest utrudnione. Działa Telegram (komunikator popularny we wschodniej Europie, w tym na Białorusi czy Messenger, ale przez zabezpieczenia trudno się komunikować” – dodaje Sviatlou.

Czekamy, nadal nie mamy informacji o rannych” – mówi dziennikarz, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że jedyne informacje pochodzące z oficjalnych komunikatów władz skupiają się na tym, że wszyscy uczestnicy tych nielegalnych protestów zostaną złapani i należycie ukarani za swoje działania.

Sviatlou dodał także, że blokowanie informacji, będzie paradoksalnie szkodliwe dla rządu Białorusi jak i samego prezydenta. Coraz więcej ludzi będzie się gromadzić aby dowiedzieć się co tak właściwie się dzieje. Cała Europa patrzy na panującą obecnie na Białorusii sytuacje.

Ludzie są zbulwersowani oficjalnymi wynikami wyborów. Zwłaszcza, że wyniki z niektórych sprawdzonych w sposób niezależny regionów, wskazywały na olbrzymią przewagę Cichanouski nad Łukaszenką.

Sam twórca “Nexta” zwraca jednak uwagę na fakt, że obywatele Białorusi nie tyle głosowali na Cichanouskę co na “zmianę”. Od 26 lat bowiem rządzi ta sama osoba, a obywatele są tym faktem, wyraźnie zmęczeni.

– “Młodzi muszą migrować, też do Polski, a większość chce zostać w kraju i swobodnie się przemieszczać, a nie liczyć się z ryzykiem zatrzymania i tortur. Łukaszenka robi wszystko, by wywołać większe oburzenie” – stwierdził Sviatlou.

Wybielanie: śnieżnobiały uśmiech
Wybielanie: śnieżnobiały uśmiech
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybielanie zębów od 99,99 zł w Profesjonalnym Salonie Wybielania Zębów White & Beauty w Toruniu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz