Home Kategorie Podróże Wakacyjna wyprawa maluchem. Jak nasi dziadkowie mieścili całe rodziny i bagaże w Fiacie 126p?

Wakacyjna wyprawa maluchem. Jak nasi dziadkowie mieścili całe rodziny i bagaże w Fiacie 126p?

Fiat 126p, znany głównie jako maluch, to niewątpliwie relikt poprzedniego ustroju. Niegdyś uznawany za luksus pojazd, często był wybierany jako najlepszy środek transportu na wakacje nad morzem.

Maluch był niegdyś samochodem marzeń dla większości Polaków. A wrażenie robiło to, że pomimo niewielkich rozmiarów w maluchu mieściła się czteroosobowa rodzina wraz z bagażami (a i zwierzaka też się dało wsadzić do pojazdu).

Młodsi z czytelników mogą być zaciekawieni tym jaki parametrami cechował się ten bohater polskich szos. Otóż maluch posiadał silnik 0,7 o mocy 24 koni mechanicznych,czterobiegową skrzynie, a jego prędkość maksymalna wynosiła 110 km/h. 24 konie mechaniczne spokojnie wystarczyły, żeby pociągnąć te 500 kilogramów stali.

Wiele osób decydowało się na zakup malucha właśnie dlatego, że była to o wiele wygodniejsza opcja niż Trabanty, Syrenki czy Polonezy. Jego prostota i uniwersalność w obsłudze również robiły olbrzymie wrażenie na ówczesnych fanach motoryzacji.

W przypadku malucha, rzadko chodziło się do mechanika, bo zwyczajnie nie było takiej potrzeby. Jeżeli kiedykolwiek słyszeliście historie o tym, że wasz dziadek czy jego znajomy naprawił malucha kawałkiem taśmy, trytytką i śrubokrętem, to mówił prawdę. Był też bardzo pojemny.

Niektórzy właściciele czy fani maluchów organizowali nawet zawody podczas których sprawdzano, ile maksymalnie osób zmieści się do malucha. Uwierzcie, że wynik w postaci kilkunastu osób, nie był wcale tak olbrzymim wyczynem jak mogłoby się wydawać.

Tak czy inaczej, maluch to kawałek polskiej historii motoryzacyjnej i niegdyś, pojazd który zabierał rodziny na niezapomniane wakacje. A wy, macie jakieś historie związane z poczciwym Fiatem 126p?

Badania laboratoryjne: pakiet podstawowy lub rozszerzony
Badania laboratoryjne: pakiet podstawowy lub rozszerzony
49,99 zł
102,00 zł
Oferta zakończona!
Badanie krwi: pakiet profilaktyczny od 49,99 zł i więcej opcji w Laboratorium Analitycznym QuickLab (do -56%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz