Home Kategorie Życie Zgodna deklaracja 27 państw UE. Wybory na Białorusi to farsa

Zgodna deklaracja 27 państw UE. Wybory na Białorusi to farsa

Niedawno pojawiła się deklaracja wszystkich 27 państw UE w sprawie sytuacji na Białorusi. Szef unijnej dyplomacji Josep Borell przekazał, że istnieje możliwość podjęcia działań wobec konkretnych osób.

Przemoc, nieuzasadnione zatrzymania obywateli, fałszowanie wyników wyborów, na wszystkie te aspekty zwrócili uwagę przedstawiciele UE, dając jednocześnie do zrozumienia, że osoby, które są za to odpowiedzialne poniosą należytą karę.

We wtorek wieczorem 27 państw UE uzgodniło wersję wspólnego oświadczenia, dotyczącego panującej obecnie na Białorusi, sytuacji. Przeczytał je szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. W oświadczeniu tym, wielokrotnie podkreślał on, że wybory te nie były ani wolne, ani uczciwe.

– „Władze państwowe zastosowały nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemoc, powodując co najmniej jedną śmierć i wiele obrażeń. Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń, mediów i wolności słowa. Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych” – napisano w wydanym oświadczeniu.

Ponadto UE wezwała białoruskich przywódców do  podjęcia prawdziwego dialogu ze swoim społeczeństwem, zwracając uwagę na fakt, że przemoc to nie rozwiązanie problemu. – „UE będzie nadal wspierać demokratyczną, niezależną, suwerenną, zamożną i stabilną Białoruś” – dodano w oświadczeniu.

– „Będziemy oceniać działania władz Białorusi w obecnej sytuacji i przeprowadzać dogłębną analizę stosunków UE z Białorusią. Może to obejmować m.in. podjęcie działań wobec osób, odpowiedzialnych za zaobserwowaną przemoc, nieuzasadnione zatrzymania, fałszowanie wyników wyborów” – dodano.

Ta deklaracja jest wyraźną zapowiedzią potencjalnej możliwości, wprowadzenia sankcji przeciwko Białorusi. Jak widać Unia Europejska oraz jej państwa członkowskie, chcą uniknąć eskalacji konfliktu na Białorusi.

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
23,99 zł
29,99 zł
Oferta zakończona!
Ozonowe odgrzybianie klimatyzacji z kontrolą sprawności układu za 29,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz