Coraz więcej firm upada. Tragiczna sytuacja polskich przedsiębiorców
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w drugim kwartale liczba upadłości wzrosła o niemal 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Liczba rejestracji nowych podmiotów spadła o 32%
Jak podaje GUS w w II kwartale zanotowano 64 410 rejestracji i 157 upadłości. Oznacza to znacznie mniejszą liczbę rejestracji i o wiele większą liczbę upadłości w wszystkich analizowanych typach działalności.
W budownictwie spadek ten wyniósł aż 35%. W usługach to 34%. Spadki, które przekroczyły granicę 30% zanotowano również w takich branżach jak komunikacja, gastronomia, hotelarstwo, szeroko pojęty handel czy transport.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły ponad 83 proc. wszystkich rejestracji podmiotów gospodarczych, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 13,3 proc.
Liczba upadłości w II kwartale roku 2020 wyniosła z kolei, aż 157. Była więc o 19,8% wyższa w porównaniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego. Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość 53,5 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, 22,3 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a 16,6 proc. łącznie spółki komandytowe i akcyjne.
Sytuacja ta jest oczywiście pokłosiem pandemii koronawirusa, która doprowadziła do znacznego spowolnienia gospodarczego w Polsce.
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz