Home Kategorie Poruszające Afrykański kraj chce legalizacji małżeństw z dziećmi. “To skandal” grzmi ONZ.

Afrykański kraj chce legalizacji małżeństw z dziećmi. “To skandal” grzmi ONZ.

Afrykański kraj chce legalizacji małżeństw z dziećmi. “To skandal” grzmi ONZ.

Parlament Somalii swoim ostatnim posunięciem wywołał falę oburzenia i krytyki zarówno w kraju jak i zagranicą. Zamiast oczekiwanej ustawy, która ma chronić kobiety, wprowadzono jej przeciwieństwo.

Zamiast ustawy chroniącej kobiety i dziewczynki, pod obrady wprowadzono prawo, które ma zalegalizować małżeństwa z dziećmi oraz śluby bez zgody kobiety.

Somalia to kraj we wschodniej części Afryki, który od lat notuje zatrważające statystyki w kwestii przemocy wobec kobiet. Jak podaje ONZ, blisko 45% kobiet zamieszkujących Somalię, wchodzi w związek małżeński przed skończeniem 18 roku życia.  Ponadto aż 98% z nich doświadcza okaleczenia żeńskich narządów płciowych (obrzezania)

To może Cię zainteresować:  Matka zamieściła desperackie ostrzeżenie o „czarnych śladach” na przewijakach. Internet wrze.

Sytuacja teoretycznie miała ulec poprawie, kiedy w roku 2018 rząd Somalii zaproponował wdrożenie w życie ustawy o przestępstwach seksualnych (Sexual Offences Bill).  Miała ona surowo karać za gwałty, handel dziećmi oraz zakazywać małżeństw z dziećmi. Chodziło tutaj o stworzenie jasnych zasad dla policji i prokuratury  oraz ochronę bezbronnych kobiet i dzieci.

Po dwóch latach nieoczekiwanie pojawiła się nowa ustawa o stosunkach płciowych (Sexual Intercourse Bill). W tym projekcie, pozwala się na śluby z dziewczynkami, które wejdą w okres dojrzewania czyli często są to już 12-letnie dziewczynki.

– “Ustawa jest przedmiotem dyskusji. Każdy parlamentarzysta może się na jej temat wypowiedzieć. Chcemy, by została przyjęta po debacie” – powiedział w rozmowie z Reutersem Abdiwali Sheikh Ibrahim, zastępca spikera izby niższej.

To może Cię zainteresować:  Zobacz jak usunąć kleszcze przy pomocy zwykłej strzykawki!

Jest to prawodawstwo forsowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, po konsultacjach z uczonymi Islamu.

– “Propozycja nowej ustawy jest głęboko wadliwa i poważnie narusza międzynarodowe standardy” – oświadczył rzecznik misji ONZ w Somalii, Ari Gaitanis.

Jazda sportowym autem po torze
Jazda sportowym autem po torze
90,70 zł
99,00 zł
93 dni
do końca oferty!
Przejazd wybranym sportowym autem po torze od 90,70 zł z motoprezent.pl – wiele lokalizacji do wyboru

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz